UKS PCM - AZS Łączpol AWFiS. Bez niespodzianki w derbach Pomorza

UKS PCM Kościerzyna w pierwszym meczu drugiej rundy PGNiG Superligi Kobiet podjął u siebie AZS Łączpol AWFiS Gdańsk. Stawiane w roli faworytek gdańszczanki zwyciężyły 29:21.

Joanna Chmara
WP SportoweFakty / Michał Domnik

Sytuacja UKS-u PCM Kościerzyna po zakończeniu pierwszej rundy rozgrywek PGNiG Superligi nie napawała optymizmem. Drużyna prowadzona przez Dariusza Męczykowskiego plasowała się na ostatnim miejscu w tabeli i była nękana przez kontuzje. Dlatego zespół postanowił poszukać wzmocnień i w spotkaniu z AZS-em Łączpol AWFiS Gdańsk w barwach kościerskiego zespołu zagrało kilka nowych zawodniczek.

Od początku meczu na parkiecie dominowały szczypiornistki z Gdańska. W piętnastej minucie, dzięki dobrym atakom przeprowadzanym głównie przez Karolinę Kalską i Adriannę Górną prowadziły już 7:5. W gdańskiej ofensywie w pierwszej połowie z dobrej strony pokazała się także Justyna Świerczek. W 26. minucie młoda rozgrywająca po raz czwarty oddała celny rzut na bramkę gospodyń, powiększając przewagę AZS-u do sześciu bramek.

Spośród zawodniczek kościerskiego zespołu wyróżniała się Magdalena Ziółkowska, będąca najskuteczniejszą atakującą oraz bramkarka Iwona Łoś, która niedawno dołączyła do drużyny z Kaszub i z powodzeniem zastąpiła Dominikę Brzezińską-Recław. Pierwsza odsłona spotkania zakończyła się wynikiem 9:15.

Po zmianie stron UKS PCM zebrał siły i próbował odrabiać straty. W 36. minucie dzięki celnemu trafieniu skrzydłowej Justyny Belter przewaga gdańszczanek zmalała do czterech bramek. Jednak w dalszej części gry podopieczne Edyty Majdzińskiej nie pozostawiły już wątpliwości, że znajdują się obecnie na wyższym poziomie niż kościerzynianki.

Mankamentem drużyny z Kaszub była słaba skuteczność - ich rzuty nie sprawiały większych kłopotów stojącej w bramce Renacie Kajumowej. Po nieudanych akcjach PCM-u zawodniczki AZS-u szybko zbierały się do kontry, dzięki czemu udało im się powiększyć jeszcze przewagę. W 51. minucie gry prowadziły 25:16.

Kościerzynianki nie zdołały już odrobić strat. Pierwszy po przerwie mecz Superligi zakończył się pewnym zwycięstwem AZS-u Łączpol Gdańsk 29:21.

UKS PCM Kościerzyna - AZS Łączpol AWFiS Gdańsk 21:29 (9:15)

UKS PCM: Łoś, Kordunowska-Lupa - Ziółkowska 6, Belter 3, Wójcik 3, Białek 3, Łazańska 2, Krajewska 1, Bunikowska 1, Sus 1, Jakubowska 1