MŚ 2017. Demolka. Remili i Dipanda znokautowali Rosjan

TGV mknie do finału. Francuzi dali Rosjanom lekcję piłki ręcznej i wygrali przedostatni mecz grupy B 35:24. Bohaterami tym razem zawodnicy z dalszego planu - Nedim Remili i przede wszystkim Adrien Dipanda.

Marcin Górczyński
PAP/EPA / Etienne Laurent

Siła Trójkolorowych jest porażająca. Kadrowicz z trzeciego szeregu wchodzi do siódemki i demoluje przeciwnika. Takie rzeczy tylko u Francuzów. Adrien Dipanda, dotychczas w cieni Valentina Porte i Nedima Remiliego, grał z Rosjanami w innej handballowej lidze.

Zawodnik Saint Raphael rozegrał bodajże najlepsze spotkanie w swojej niedługiej przygodzie z kadrą (debiutował w 2015 roku). Sborna koncentrowała uwagę na Nikoli Karabaticiu i Danielu Narcisse. Wielcy tym razem wykonywali czarną robotę. To Dipanda zamienił się w snajpera pełną gębą. Za każdym razem, gdy 28-latek otrzymywał piłkę na prawej stronie, na rosyjskich golkiperów padał blady strach. Reprezentant Trójkolorowych nie potrzebował nawet wolnej przestrzeni. Przy asyście obrońców rzucał nad ich głowami, zdobywając w ten sposób lwią część ze swoich ośmiu bramek.

Ku uciesze kompletu publiczności w Nantes, ich ulubieńcy prowadzili do przerwy już 16:11. Na dobre rozgrzali się jednak po przerwie, choć na parkiet nie wybiegł już koszmar Sbornej, Dipanda. Oddech dla rosyjskich bramkarzy? Jego zmiennik, Nedim Remili, zadbał, by Wiktor Kirejew i Wadim Bogdanow nie narzekali na nudę. Młodzieniec z Paryża ustawił celownik na narożnik rosyjskiej bramki, dostrzegał każdy błąd w ustawieniu rywali, bez słów rozumiał się też z Kentinem Mahe.

Przewaga rosła z minuty na minutę. Co prawda przedzierali się Dmitrij Żytnikow i Siergiej Szelmienko, ale na jedno efektowne trafienie Rosjan, Trójkolorowi odpowiadali efektowną obroną Vincenta Gerarda bądź sprintem Mahe i kapitalną bramką z kontry. Zwłaszcza akcje tego drugiego stały się ozdobą drugiej części.

Przy siedmiobramkowej przewadze obrońcy tytułu już nie forsowali tempa. Publiczności zaprezentowali się m.in. Dika Mem, Olivier Nyokas i William Accambray. Każdy kontakt z piłką wciąż miał jednak znamiona czegoś magicznego. Fenomenalne wejście zanotował... czwarty prawy rozgrywający, Mem, przyszłość francuskiej kadry. Zmiennicy dobili Rosjan, którzy raczej woleliby, żeby mecz skończył się w okolicach 45 minuty.

Trójkolorowi mają jeszcze do rozegrania spotkanie z Polską, ale zapewnili już sobie pierwsze miejsce w grupie A.