MŚ 2017: bezradna Japonia, Norwegowie zakończyli fazę grupową mocnym akcentem

Reprezentacja Norwegii bardzo udanie zakończyła zmagania w grupie A mistrzostw świata piłkarzy ręcznych, pokonując w ostatniej kolejce Japończyków 38:23.

Wiktor Gumiński
PAP/EPA / Eddy Lemaistre

Ciężar gatunkowy spotkania zamykającego zmagania w grupie A nie był przytłaczający, ponieważ jeszcze zanim sędziowie dali znak do rozpoczęcia gry, wszystkie rozstrzygnięcia w tabeli były już jasne. Norwegowie wiedzieli, że ukończą fazę grupową na 2. miejscu, natomiast Japończycy nie mieli szans na opuszczenie ostatniej, 6. lokaty.

Mimo to gracze z Azji przystąpili do pojedynku z chęcią zaskoczenia rywali szybkim tempem gry. Jego narzucanie nie wychodziło im jednak zbyt dobrze, przez co notowali liczne straty w ataku i nadziewali się na kontry, które wykańczał między innymi Bjarte Myrhol. Obrona Japończyków właściwie nie istniała, a gdyby nie nieźle dysponowany bramkarz Masatake Kimura, już po 12 minutach mogli stracić ponad 10 goli.

Podopieczni Christiana Berge nie mieli żadnego problemu z pokazywaniem swojej wyższości. Nie musieli do tego narzucać nawet szczególnie twardych warunków w defensywie. Znacznie lepiej rozgrywali przede wszystkim atak pozycyjny, raz po raz zaskakując Japończyków dogrywaniem piłki do Kristiana Bjornsena, skutecznie kończącego wszystkie rzuty z prawego skrzydła. Prowadzenie Norwegów 19:14 na półmetku w pełni oddawało ich przewagę w pierwszej połowie.

Po przerwie zawodnicy ze Skandynawii z każdą kolejną minutą powiększali swoją dominację. Ich szkoleniowiec dokonywał wielu roszad, a szansę zagrania na dłuższym dystansie dostał między innymi lewoskrzydłowy Andre Lindboe, dotychczas będący w cieniu Magnusa Jondala.

Im bliżej końca, tym reprezentanci Japonii podejmowali coraz większe ryzyko, między innymi w postaci wycofywania bramkarza. Nie przynosiło to jednak efektu, ponieważ ich rzuty bardzo często zatrzymywał Espen Christensen. Obronił ich aż 19, uzyskując 45-procentową skuteczność. Kolejni jego koledzy poprawiali swoje statystyki indywidualne, a licznik trafień Norwegów zatrzymał się ostatecznie na liczbie 38.

Ich rywalem w 1/8 finału będą Macedończycy. Japończykom pozostała natomiast rywalizacja o miejsca 21-24.