MŚ 2017. Skandynawska rakieta odpaliła. Macedończycy za burtą

W 1/8 finału mistrzostw świata we Francji reprezentacja Norwegii pokonała Macedonię 34:24. O wysokim zwycięstwie zdecydowała fantastycznie rozegrana przez Skandynawów druga połowa.

Aneta Szypnicka-Staniec
PAP/EPA / Eddy Lemaistre

Niemal dokładnie rok temu Norwegowie spotkali się z Macedończykami w Krakowie podczas Mistrzostw Europy 2016. Po sześćdziesięciu minutach meczu na tablicach wyników Tauron Areny widniał remis po 31. W tamtym spotkaniu błyszczał Kirył Łazarow - rzucił 11 bramek i wiadomo było, że powodzenie zespołu z Bałkanów w starciu ze Skandynawami też w znacznej mierze zależało będzie od niego.

Macedończycy od początku byli jednak bardzo nieskuteczni. Rzuty zupełnie nie wychodziły między innymi bratu Kiryła - Filipowi. Błędne decyzje ofensywne graczy Lino Cervara to była woda na młyn dla fantastycznie spisującego się Torbjorna Bergeruda. Szczypiorniści z Macedonii nie mogli liczyć na swojego lidera, na domiar złego Nikola Markoski szybko został ukarany dwiema karami, a Norwegowie po prostu robili swoje, szybko wychodząc na prowadzenie dwoma trafieniami.

To jednak nie była bezpieczna przewaga - wystarczyła bomba Łazarowa, potężny rzut Filipa Taleskiego i na tablicy wyników błyskawicznie pojawił się remis. Zaczęło się przeciąganie liny. Norwegowie nie pozwolili się złapać i znów szybko odskoczyli. Kolejna chwila nieuwagi i doskonała współpraca Łazarowa oraz Stojancze Stoiłowa sprawiła, że na siedem minut przed końcem połowy Macedończycy wyszli na pierwsze w całym spotkaniu prowadzenie. Nie utrzymali go jednak do zejścia do szatni. Z doskonałej strony kolejny raz pokazał się Sander Sagosen i to podopieczni Christiana Berge mieli dwa trafienia przewagi.

O ile pierwsza połowa była niezwykle zacięta i wyrównana, o tyle na początku drugiej części meczu Norwegowie wykonali niemal nokautujący cios. Wystarczyły im nieco ponad trzy minuty i powiększyli swoje prowadzenie do sześciu trafień. Macedończycy nie mieli pomysłu na pokonanie rywali, nie działy niemal żadne ich zagrywki, a skutku nie przynosiło nawet wycofywanie bramkarza i zasilanie swoich szeregów ofensywnych.

Skandynawowie rozkręcali się z kolei z minuty na minutę - świetnie spisywał się Magnus Jondal, niezawodni byli też Bjarte Myrhol, Eivind Tangen i Kristian Bjornsen, dzięki czemu przewaga Norwegów szybko sięgnęła dziesięciu trafień. W ostatnich minutach Macedończycy poszli jeszcze z rywalami na wymianę ciosów, ale gra "bramka za bramkę" nie mogła im już przynieść żadnych korzyści. Ostatecznie szczypiorniści z Bałkanów musieli pogodzić się z porażką 24:34.