MŚ 2017: pojedynek bramkarzy i kolejna niespodzianka. Katarczycy pokonali Niemców i zagrają w ćwierćfinale!

W starciu 1/8 finału mistrzostw świata szczypiornistów, reprezentacja Kataru dość niespodziewanie uporała się z kadrą Niemiec, wygrywając 21:20.

Tomasz Rosiński
Danijel Sarić (bramkarz reprezentacji Kataru) Materiały prasowe / flickr.com / francehandball2017.com / J. CROSNIER / Danijel Sarić (bramkarz reprezentacji Kataru)
Niemcy w fazie grupowej zaprezentowali efektowną i skuteczną piłkę ręczną, odnosząc komplet pięciu zwycięstw. Natomiast Katarczycy nie przypominali tego zespołu, który w 2015 wywalczył wicemistrzostwo globu i byli skazywani na porażkę w tym starciu.

Mistrzowie Europy od pierwszego gwizdka sędziowskiego duetu z Litwy rzucili się do frontalnych ataków, a niesamowicie na kole walczył Patrick Wiencek i po dziesięciu minutach prowadzili oni 6:2.

Wobec takiego obrotu spraw, katarska ekipa zdecydowała się zmienić taktykę gry w obronie i odcięła od podań Wiencka. Ponadto przebudził się rozgrywający Rafael Capote, dzięki któremu Azjaci tuż po upływie pierwszego kwadransa konfrontacji odrobili większość strat (6:5).

Od tego momentu gra się bardzo wyrównała i trwała wymiana ciosów - bramka za bramkę. Na dobre zagrania podopiecznych Dagura Sigurdssona skutecznie odpowiadał Bertrand Roine i I połowa zakończyła się minimalnym zwycięstwem Niemiec 10:9.

Na drugą połowę Europejczycy wyszli bardzo skoncentrowani, zaś umiejętnie ich poczynaniami kierował Steffen Faeth. W niemieckiej bramce szalał Andreas Wolff, który odbijał rzuty rywali z ponad 50-procentową skutecznością (15:12 w 43. minucie meczu).

Dobrze interweniował również Danijel Sarić i to spotkanie można śmiało określić pojedynkiem bramkarzy. Między innymi dzięki jego postawie, błędom własnym niemieckich graczy oraz dobrym zagraniom w ofensywie w wykonaniu Kamala Aldina Mallasha i Youssefa Aliego Katarczycy doprowadzili w 52. minucie batalii do remisu 17:17, co zapowiadało emocje na finiszu zawodów.

Kiedy w 56. minucie po trafieniu Holgera Glandorfa Niemcy wygrywali 20:18 wydawało się, że już raczej nic złego im się nie stanie. W międzyczasie sędziowie odgwizdali faul w ataku Paula Druxa zamiast rzutu karnego dla Niemiec, co należy uznać za dość kontrowersyjną decyzję.

Mimo niekorzystnego rezultatu, ambitni zawodnicy z Kataru nie zwiesili głów. W samej końcówce mistrzowie Azji znakomicie zagrali w obronie i najpierw wyrównali (20:20), by po świetnym zagraniu Rafaela Capote niespodziewanie zwyciężyć 21:20!

W 1/4 finału mundialu szczypiorniści prowadzeni przez trenera Valero Riverę zmierzą się we wtorek ze Słowenią.