MŚ 2017. Kocioł bałkański. Słoweńcy wyrwali brązowy medal!

Słoweńcy z brązowym medalem mistrzostw świata! Zawodnicy Veselina Vujovicia odrobili siedem bramek straty i po rewelacyjnej końcówce pokonali Chorwatów 31:30.

Marcin Górczyński
Materiały prasowe / francehandball2017.com / flickr.com (V. MICHEL)

Zamiast upragnionego finału, "tylko" mecz o trzecie miejsce. Chorwaci rozegrali w półfinale z Norwegią jeden z najbardziej heroicznych bojów ostatnich lat. Od co najmniej srebra dzielił ich karny Zlatko Horvata. Skrzydłowy zmarnował najważniejszy rzut w karierze, Norwegowie w dogrywce złapali wiatr w żagle i wygrali 28:25. A załamani Chorwaci na pozbieranie się mieli tylko 24 godziny.

Słoweńcy traktowali mecz zupełnie inaczej. Wielu świetnych piłkarzy ręcznych, Celje Pivovarna Lasko co roku w Lidze Mistrzów, a w dorobku reprezentacji tylko jedno srebro mistrzostw Europy 2004. Stawka spotkania początkowo przerastała jednak zawodników Veselina Vujovicia. Ich pomyłkami można by obdzielić kilka potyczek. Dogrania Marko Bezjaka wprost w ręce Jakova Gojuna i Żeljko Musę były tylko wierzchołkiem góry lodowej. Ręka kilka razy zadrżała nawet Vidowi Kavticnikowi. Jeszcze przed upływem dziesięciu minut Veselin Vujović stracił cierpliwość do weterana.

Chorwaci, dla których spotkania o najwyższe laury to chleb powszedni, deklasowali przeciwników. Manuel Strlek startował do kontr, rozpędzony Domagoj Duvnjak dokonywał egzekucji, z kolei Luka Sebetić za punkt honoru postawił sobie zdobywanie efektownych bramek. Słoweńska obrona istniała tylko teoretycznie. Brak zwrotności potężnego Blaza Blagotinseka obnażał niższy o głowę Luka Cindrić, najlepszy z chorwackich playmakerów podczas francuskiego turnieju. Rozgrywający Vardaru Skopje tuż przed przerwą wyprowadził reprezentację na prowadzenie 18:12.

Jak trwoga, to do Jure Dolenca? Prawy rozgrywający długo dostosował się do poziomu Kavticnika. Tracił mnóstwo piłek, przegrywał pojedynki z Ivanem Stevanoviciem i przede wszystkim zawodziła komunikacja na linii Miha Zarabec - Dolenec. Domagoj Duvnjak czytał w myślach słoweńskich rozgrywających i z uśmiechem na ustach finalizował akcje. Chorwaci zbudowali ośmiobramkową przewagę i oczami wyobraźni widzieli już brązowy krążek na swojej szyi.

Mecz zrobił się senny, gracze Hrvatskiej coraz częściej spoglądali na zegar. Słoweńcy wyczuli, że ich rywale zaczynają płacić wysoką cenę za 70 minut półfinałowej walki z Norwegami. Chorwaci poruszali się jakby w zwolnionym tempie, tracili głowę i obijali Urbana Lesjaka.

Po interwencjach golkipera zawodnicy Vujovicia dostali zastrzyk energii. Kapitalnie na parkiet wprowadził się Jan Grebenc, drugi oddech złapał Bezjak, rozrzucający piłkę na skrzydło do Darko Cingesara i Blaza Janca. Na 2 minuty przed końcem Cingesar doprowadził do remisu 29:29, 60 sekund później Borut Mackovsek dał prowadzenie 31:30!

Zdezorientowani i skrajnie wyczerpani Chorwaci już nie odpowiedzieli. Próbował Duvnjak, ale piłka po bloku wylądowała za linią końcową. Słoweńcy wrócili z bardzo dalekiej podróży i zdobyli pierwszy w historii medal mistrzostw świata! A przecież jeszcze dziesięć minut przed końcem przegrywali 23:28 i wyglądali na pogodzonych z losem.