MŚ 2017. Allez les Bleus! Francuzi mistrzami świata po raz szósty!

Reprezentanci Francji mistrzami świata w piłce ręcznej! Drużyna Didiera Dinarta pokonała Norwegów 33:26 w niedzielnym finale w Paryżu. To szósty tytuł Trójkolorowych w historii. Od 1995 roku wygrali połowę z dwunastu turniejów o mistrzostwo świata.

Maciej Wojs
Maciej Wojs
Michael Guigou Materiały prasowe / FRANCE HANDBALL 2017 / Na zdjęciu: Michael Guigou

Przed decydującym spotkaniem mundialu za Francuzami przemawiało niemal wszystko. Od doświadczenia i lepszej kadry, przez dłuższy o 24 godziny odpoczynek po półfinale, aż do wsparcia kibiców. To był turnieju od początku szyty pod ich triumf. W finale przeciw Norwegom mieli jedynie postawić kropkę nad i.

Skandynawom nie dawano większych szans, mimo że ich historia i droga na szczyt łapała za serce. Jeden z najlepszych lewoskrzydłowych w historii Lars Christiansen mówił przed meczem, że to co może zniszczyć Francuzów, to presja lub zbyt duża pewność siebie. Norwegowie tylko na to czekali.

Duńczyk w pewnym stopniu miał rację, bo Les Bleus mecz zaczęli tak, jakby złoty medal wręczono im już przed spotkaniem. Nikola Karabatić prowadził atak zespołu w sennym tempie, wszystko było niedokładne i przewidywalne. Po kwadransie Francuzi mieli na koncie już pięć błędów i ledwie siedem bramek. Do rywali tracili trzy trafienia.

Norwegowie stanowili wtedy ich przeciwieństwo. Grali szybko i finezyjnie, przez co rywalizacja przypominała wyścig Citroena z TGV. Z dystansu bramkę Francuzów bombardowali Kent Robin Toennesen i Espen Lie Hansen, a dostępu do tej norweskiej bronił świetny Torbjorn Bergerud.

Do 27. minuty wszystko zmierzało w kierunku spełnienia marzeń drużyny Christiana Bergego. Wtedy jednak nastąpił przełom. Francuzi na najbliższej stacji przesiedli się do TGV, a jadących na "dzikiej karcie" Norwegów wyrzucili za drzwi. W rolę konduktora wcielił się Vincent Gerard.

Zmiennik Thierrego Omeyera wyszedł podczas mistrzostw z cienia swego starszego kolegi. To on wybronił drużynie zwycięstwa w dwóch poprzednich rundach i w niedzielę również zrobił różnicę. I to mimo tego, że nie odbił żadnego z pierwszych sześciu rzutów Norwegów.

Trójkolorowi wygrali okres gry między 28. a 35. minutą aż 10:2 i na starcie drugiej połowy prowadzili już 23:18. Rywali zabili ich bronią, bo to kontry kończone przez Michaela Guigou oraz Valentina Porta budowały ich przewagę. Norwegowie byli oszołomieni i zrezygnowani, a Trójkolorowi już 10 minut przed końcem meczu świętowali ze śpiewającymi Marsyliankę kibicami sukces.