Vistal - Energa AZS. Niespodzianka w Gdyni. Energa AZS pokonała Vistal!

Szczypiornistki Vistalu Gdynia, przystępujące do meczu z Energą AZS Koszalin w roli faworytek, poniosły zaskakującą porażkę przed własną publicznością. Nieskutecznie grające gdynianki przegrały 16:22.

Joanna Chmara
Romana Roszak WP SportoweFakty / Marcin Chyła / Na zdjęciu: Romana Roszak
W poprzedniej kolejce PGNiG Superligi Kobiet piłkarki Energi AZS Koszalin wysoko pokonały Pogoń Baltica Szczecin. Zawodniczki Vistalu mogły więc spodziewać się, że starcie z siódmą drużyną w tabeli nie będzie należało do najłatwiejszych. Mimo to porażka przed własną publicznością była dla nich bolesnym zaskoczeniem.

Pierwsza odsłona spotkania miała dość wyrównany przebieg. Niemalże przez cały czas gra toczyła się punkt za punkt. Dopiero w 23. minucie po celnym trafieniu Joanny Kozłowskiej po raz pierwszy na dwubramkowe prowadzenie wysunęły się podopieczne trenera Pawła Tetelewskiego. Gdynianki nie czekały jednak długo na odpowiedź przyjezdnych. W 27. minucie do wyrównania doprowadziła Hanna Sądej, a tuż przed przerwą do bramki trafiła jeszcze Walentyna Niesciaruk i koszalinianki schodziły do szatni prowadząc 9:8.

Po zmianie stron piłkarki Vistalu coraz częściej borykały się z problemami ze skutecznością w ataku. Ich niecelne rzuty wykorzystywały rywalki, kreując szybkie i udane kontry. Po kwadransie słabej gry gospodyń zawodniczki z Koszalina zdołały wypracować aż sześciobramkową przewagę, której do końca spotkanie już nie oddały.

Najmocniejszymi punktami w ofensywie AZS-u były Hanna Sądej i Walentyna Niesciaruk (obie sześciokrotnie trafiły do bramki Vistalu). W ekipie gdynianek brakowało wyraźnie liderki, która wzięłaby na siebie ciężar gry i zmobilizowała drużynę do odrobienia strat. Nawet czerwona kartka dla Moniki Michałow nie przeszkodziła koszaliniankom w odniesieniu dziesiątego zwycięstwa w sezonie. Energa AZS wywiozła z Gdyni 2 punkty, pokonując wiceliderki tabeli 22:16.

Vistal Gdynia - Energa AZS Koszalin 16:22 (8:9)

Vistal: Kordowiecka, Gapska - Szarawaga 4, Janiszewska 3, Kobylińska 3, Matieli 3, Stanulewicz 1, Kozłowska 1, Gutkowska 1, Lalewicz, Urbaniak, Uścinowicz, Macedo
Karne: 5/7
Kary: 10 min. (Kozłowska - 6 min., czerwona kartka, Lalewicz, Matieli - po 2 min.)

Energa AZS: Kowalczyk, Wiercioch - Sądej 6, Nestsiaruk 6, Michałów 4, Roszak 3, Budnicka 1, Tracz 1, Błaszczyk 1, Chmiel, Stasiak, Kaczanowska, Izak
Karne: 2/3
Kary: 16 min. (Michałów, Roszak, Sądej - po 4 min., Budnicka, Chmiel - po 2 min.)

Sędziowie: Marek Baranowski, Bogdan Lemanowicz

Na którym miejscu Vistal Gdynia zakończy rozgrywki PGNiG Superligi?