RNL - Vive. Mistrz Niemiec za mocny. Lwy znów pokonały kielczan

W 10. kolejce Ligi Mistrzów i pierwszym meczu w europejskich pucharach w 2017 roku piłkarze ręczni Vive Tauronu Kielce przegrali na wyjeździe z Rhein-Neckar Loewen 25:28.

Aneta Szypnicka-Staniec
PAP/EPA / RONALD WITTEK

Kielczanie mieli szansę na mocne rozpoczęcie, ale pierwszego kontrataku nie udało się wykorzystać Urosowi Zormanowi. Chwilę później sztuka ta doskonale udała się Lwom - dzięki wykorzystaniu błędów mistrzów Polski i wyprowadzeniu piekielnie szybkich kontr gospodarze błyskawicznie wyszli na prowadzenie 3:0.

Szczypiornistom Rhein-Neckar Loewen bardzo łatwo przychodziło zdobywanie bramek - żółto-biało-niebiescy nie mieli czasu na ustawienie się w obronie, a piłka już lądowała w siatce Filipa Ivicia. Niemcy wykorzystywali błyskawiczne wznowienia, a goście zbyt ospale reagowali w obronie. Dystans trzech oczek na korzyść gospodarzy się utrzymywał i nic nie wskazywało na to, że będzie się to w stanie zmienić, tym bardziej że kielczanie odbijali się od twardej obrony rywali, nie byli też w stanie wyprowadzić skutecznych kontrataków.

Złą passę w końcówce pierwszej połowy przełamał Manuel Strlek i to dzięki trzem jego świetnym indywidualnym akcjom żółto-biało-niebiescy zmniejszyli straty do jednego oczka. Chorwat najpierw sprytnie zachował się na skrzydle, a chwilę później doskonale wykorzystał dwie kontry. Kolejne akcje jednak znów należały do Lwów - jeszcze na dziesięć sekund przed przerwą kielczanie znów mieli szansę na zbliżenie się do przeciwników na jedno trafienie, ale Krzysztof Lijewski trafił w słupek, a rzut przez całe boisko Gudjona Valura Sigurdssona na chwilę przed syreną znalazł się w pustej bramce Vive. Dystans trzech bramek się utrzymał.

Już na początku drugiej połowy podopieczni Tałanta Dujszebajewa stanęli przed doskonałą okazją, by dopaść rywali, ale nie potrafili odnaleźć się w chaosie, jaki zapanował na boisku. Obie ekipy zaczęły popełniać sporo błędów, ale wciąż w lepszej sytuacji byli gospodarze. To też oni szybciej się otrząsnęli i opanowali zamieszanie, co sprawiło, że ich przewaga zaczęła szybko się powiększać. Kielczanom zdecydowanie nie pomógł okres aż ośmiu minut bez rzuconej bramki - nie dość, że Andreas Palicka był w doskonałej formie, to często rzuty mistrzów Polski oddawane były zbyt szybko, z nieprzygotowanych pozycji lub po prostu były zbyt anemiczne, by zmylić doświadczonego golkipera.

Nie pomagały zmiany wprowadzane przez szkoleniowca Vive Tauronu ani jego uwagi - zawodnicy mieli chyba zresztą problem, by teorię przekuć w praktykę. Kielczanie do odrabiania strat rzucili się w ostatnich minutach i udało im się zmniejszyć przewagę z pięciu bramek do dwóch - niestety nieskuteczność zemściła się na nich w najważniejszym momencie. Ostatecznie przegrali 25:28.