Stal - NMC Górnik. Zabrzanie wrócili z dalekiej podróży

Stal Mielec postraszyła NMC Górnika Zabrze. Po pierwszej połowie gospodarze, ze znakomitym Krzysztofem Lipką w składzie, prowadzili 16:13, ale po przerwie zawodnicy Ryszarda Skutnika rozwiali wątpliwości (27:32).

Marcin Górczyński
Materiały prasowe / NMC GÓRNIK ZABRZE / PGNIG SUPERLIGA / KRZYSZTOF KUROŃ

Konfrontacja w Mielcu miała ogromne znaczenie zarówno dla losów Stali, jak i NMC Górnika. Gospodarzy goni w tabeli Zagłębie Lubin, natomiast zabrzanie celują w trzecie miejsce w swojej grupie, gwarantujące udział w play-off bez konieczności rozgrywania dodatkowych potyczek.

Po pierwszej połowie wszystko wskazywało na to, że Górnik pogorszy swoją sytuację w tabeli. Zabrzanie mieli spore problemy ze skutecznością -pudłował wracający po kontuzji Michał Adamuszek, Krzysztofa Lipkę obijał Rafał Gliński. "Czeczeńcy" wręcz przeciwnie. Z karnych nie mylił się Paweł Wilk, kolejne dobre spotkanie rozgrywali Ołeksandr Kirilenko i Marcin Miedziński. Tuż przed końcem połowy prowadzenie gospodarzy sięgnęło czterech bramek (16:12).

Już niemal tradycyjnie, po przerwie mielczanie nie powtórzyli znakomitej połowy w swoim wykonaniu. Szczęściu dopomógł też trener Ryszard Skutnik, który wprowadził między słupki Sebastiana Kickiego, co okazało się strzałem w dziesiątkę.

Stal błyskawicznie roztrwoniła przewagę. Marek Daćko karał rywali za straty, w bramkę wstrzelili się Adamuszek i Gliński. Gospodarzom mocno we znaki dał się też wspomniany Kicki. Nadzieją dla Stali były bramki Kirilenki. Środkowy rozgrywający w 49 minucie doprowadził do stanu 24:25, choć jeszcze kilka akcji wcześniej na tablicy widniał wynik 21:24.

Był to ostatni dobry fragment mielczan w tym spotkaniu. Po nieudanych próbach Siergieja Diemientjewa odpowiadał rekonwalescent Iso Sluijters i Górnik ponownie odskoczył na bezpieczny dystans (28:24). Tym razem Stal nie zdołała już odpowiedzieć.

Dzięki trzem punktom z Mielca, Górnik awansował na trzecie miejsce w grupie pomarańczowej.