Gwardia - MMTS. Bezdyskusyjny triumf kwidzynian. Nie zatrzymały ich problemy ze skrzydłowymi

MMTS Kwidzyn wykonał wielki krok ku półfinałowi PGNiG Superligi 2016/2017, pokonując w pierwszym, wyjazdowym meczu ćwierćfinałowym KPR Gwardię Opole 29:24.

Wiktor Gumiński
MMTS Kwidzyn podczas przerwy Materiały prasowe / KUBA HAJDUK / PGNiG SUPERLIGA / MMTS Kwidzyn podczas przerwy

- W fazie zasadniczej odnieśliśmy nad Gwardią dwa zwycięstwa, ale to były trudne spotkania. Do meczów w fazie play-off na pewno nie podejdziemy lekceważąco, bo wiemy, że opolanie znów będą wymagającym przeciwnikiem. By odnieść sukces, powinniśmy zachować pełne skupienie od początku do końca - zapowiadał przed rozpoczęciem ćwierćfinałowego dwumeczu Paweł Genda, rozgrywający MMTS-u.

Jego słowa rzeczywiście znalazły odzwierciedlenie w postawie kwidzynian od pierwszych minut starcia w Opolu. Zawodnicy drugiego zespołu Grupy Granatowej grali bardzo mądrze w ataku, regularnie wypracowując sobie dogodne pozycje rzutowe. Nie zapominali jednak też o uważnej postawie w defensywie, przez co szczypiorniści Gwardii z trudem stwarzali sobie okazje do zdobycia gola.

A jeżeli już do nich dochodzili, kilkakrotnie swój ogromny kunszt bramkarski pokazał Paweł Kiepulski. Golkiper gości zanotował w pierwszej połowie aż 11 obron, z czego kilka było niezmiernie widowiskowych, w sytuacjach "jeden na jeden". W dużej mierze dzięki jego postawie przyjezdni już po 15 minutach prowadzili 10:4.

Dla gwardzistów nie do zatrzymania był także prawoskrzydłowy Mateusz Seroka, autor 5 trafień w inauguracyjnym kwadransie. Odgrywał czołową rolę na boisku, dopóki w 22. minucie nie osłabił drużyny nieodpowiedzialnym zagraniem w obronie.

Za atak na twarz Antoniego Łangowskiego został ukarany czerwoną kartką i od tego czasu jakość ofensywnych poczynań MMTS-u wyraźnie spadła. Trener Patryk Rombel nie miał bowiem do dyspozycji kontuzjowanego Alana Guziewicza, przez co na prawe skrzydło powędrował nominalnie grający po lewej stronie Grzegorz Szczepański. Ekipa z Pomorza utrzymała do przerwy jednak solidną jakość w defensywie, dzięki czemu na półmetku nadal była wyraźnie lepsza, wygrywając 13:8.

Jej dominacja była widoczna gołym okiem także po przerwie. W prezentowaniu bardziej dojrzałej piłki ręcznej od Gwardii nie przeszkodziła kwidzynianom nawet kontuzja Adriana Nogowskiego, który około 20 minut przed końcowym gwizdkiem zderzył się ze ścianą i opuścił boisko w asyście lekarzy.

W obliczu tej sytuacji, Rombel najpierw spróbował gry na dwóch obrotowych, posyłając do boju Keliana Janikowskiego, a następnie przestawił na prawe skrzydło Marka Szperę.

Przyjezdni nadal nie mieli większych trudności z wypracowywaniem sobie pozycji rzutowych, co najczęściej kończyło się trafieniami Michała Pereta bądź rzutami karnymi. Te ze stuprocentową skutecznością wykonywał Michał Potoczny (6/6).

Opolanie do końca nie złożyli broni, ale nie byli w stanie poważnie zagrozić bardziej wszechstronnie grającym przeciwnikom. Seria udanych zagrań ofensywnych Kamila Mokrzkiego jedynie nieznacznie zmniejszyła rozmiary ich końcowej porażki (24:29).

Tym samym MMTS jest już bardzo blisko wywalczenia awansu do półfinału PGNiG Superligi 2016/2017. Rewanż w Kwidzynie odbędzie się 25 kwietnia (wtorek).