NMC Górnik - Vive Tauron. Kwadrans walki i odjazd. Vive jedną nogą w półfinale

Tylko kwadrans stał na stacji w Zabrzu ekspres "Vive Tauron Kielce". Po 15 minutach mistrzowie Polski wyruszyli w drogę do półfinału PGNiG Superligi i w niedzielę przebyli jej zdecydowaną większość. Górnika pokonali 33:23. Rewanż w sobotę w Kielcach.

Maciej Wojs
Maciej Wojs
Materiały prasowe / KRZYSZTOF KUROŃ / NMC GÓRNIK ZABRZE

Przyszłotygodniowy mecz będzie jednak wyłącznie formalnością. Vive na własnym terenie jest niepokonane w lidze od września 2011 roku i jego seria domowych zwycięstw sięgnęła już 93 meczów. Szanse na to, że Górnik zatrzyma passę rywali, a przy okazji odrobi straty z niedzieli, będą co najwyżej matematyczne.

Zwycięstwo w Zabrzu to zresztą dla Vive 41. z rzędu triumf w krajowych rozgrywkach. Zespół Tałanta Dujszebajewa zagrał w niedzielę na wysokich obrotach. Z kunktatorskiej postawy, takiej jak w poprzednim meczu z Górnikiem w Kielcach, Vive wyciągnęło wnioski i dowód temu dało jeszcze przed przerwą.

Gospodarze walczyli na tyle, na ile pozwolił im rywal. A pozwolił na wyrównaną grę tylko przez kwadrans. Później Vive wrzuciło wyższy bieg i po kilku minutach ze stanu 9:9 odjechało rywalom na prowadzenie 17:10. To rozstrzygnęło losy meczu.

Górnik przed przerwą próbował jeszcze gonić Vive, ale pomysłu na rozmontowanie obrony rywala nie miał. W ataku pozycyjnym praktycznie nie funkcjonowały skrzydła, a w drugiej linii słabo dysponowani rzutowo byli Iso Sluijters i Aleksandr Tatarincew. Na szóstym metrze dwoił się Marek Daćko, ale i on nie ustrzegł się błędów. A tych Górnik miał w pierwszej połowie trzynaście - dokładnie tyle samo co bramek.

Solidna zaliczka sprzed przerwy miała dać Vive spokojną grę po zmianie stron. Tak było w teorii, bo w praktyce na parkiecie co chwila iskrzyło. Głównie w sytuacjach z udziałem Michała Adamuszka, który najpierw wyrzucił na trzecią "dwójkę" Pawła Paczkowskiego, a 10 minut później sam wyleciał z boiska z tego samego powodu. Wpływu na wynik nie miało to jednak żadnego.

Od 44. minuty Vive trzymało rywali na ośmiobramkowy dystans, który w samej końcówce wzrósł nawet do 11 bramek. Tyle trafień zanotował zresztą Tobias Reichmann. Niemiec był w tak dobrej formie, że w pojedynkę zdobył o trzy gole więcej niż wszyscy pozostali skrzydłowi grający w niedzielnym meczu.

Sobotni rewanż zaplanowany jest na godzinę 13:00. Transmisja tylko w nc+, relacja "na żywo" na WP SportoweFakty.