Vive Tauron - NMC Górnik. Zadanie wykonane

Zdjęcie okładkowe artykułu: WP SportoweFakty / TOMASZ FĄFARA /
WP SportoweFakty / TOMASZ FĄFARA /

Faworyt nie zawiódł. Szczypiorniści Vive Tauronu Kielce drugi raz wysoko pokonali NMC Górnik Zabrze (32:19) i pewnie awansowali do półfinału PGNiG Superligi Mężczyzn.

Z niewielkim ryzykiem można było założyć, że do półfinału awansują szczypiorniści Vive Tauronu Kielce. Wynik dwumeczu żółto-biało-niebieskich z zabrzanami na dobrą sprawę został rozstrzygnięty już w pierwszym spotkaniu. Siódemka z województwa świętokrzyskiego wygrała bowiem aż dziesięcioma bramkami i rewanż był już tak naprawdę formalnością. Gracze ze Śląska mówili, że są w stanie odrobić stratę dziesięciu trafień, ale z przeciwnikiem na swoim poziomie. Vive Tauron dla większości klubów to jednak odległa galaktyka.

Kielczanie przed starciem z Górnikiem mieli zadanie specjalne - stracić mniej niż dwadzieścia cztery trafienia. Matematyka w tym wypadku była prosta i oznaczała, że średnio na piętnaście minut mistrzowie Polski mogli dać sobie rzucić sześć bramek.

Tymczasem już od początku spotkania obrona żółto-biało-niebieskich spisywała się doskonale. Zabrzanie mieli ogromne problemy z pokonaniem Filipa Ivicia. Nie dość, że popełniali proste błędy, to jeszcze podejmowali masę złych decyzji w ataku. Jeśli udało im się przedrzeć przez defensywę rywali, na straży stał nieoceniony chorwacki golkiper.

Podopieczni Tałanta Dujszebajewa nie mieli za to żadnych kłopotów ze zdobywaniem bramek - wręcz przeciwnie - każda kolejna akcja w ich wykonaniu była lepsza od poprzedniej. Mistrzowie Polski po prostu bawili się piłką ręczną i to przynosiło efekty - grali nie tylko efektywnie, ale także efektownie.

Na pierwsze trafienie goście musieli czekać aż dziesięć minut. Aż dwa razy w pierwszej połowie interweniował trener Ryszard Skutnik, ale jego uwagi nie przynosiły spodziewanego skutku. Kielczanie rozkręcali się z minuty na minutę, a ich przewaga szybko urosła do dziesięciu oczek. Na przerwę gospodarze schodzili prowadząc jedenastoma trafieniami - 18:7.

Na początku drugiej połowy szczypiorniści Górnika poprawili nieco skuteczność - w kwadrans zdobyli sześć bramek, czyli zaledwie o jedną mniej niż w całej pierwszej połowie. Kielecki pociąg odjechał już jednak dużo wcześniej. Ostatecznie mistrzowie Polski zwyciężyli 32:19.