Pjongczang 2018. Ireen Wuest awansowała z 15. miejsca na 7. w klasyfikacji wszech czasów

Zdjęcie okładkowe artykułu: Getty Images / Dean Mouhtaropoulos / Na zdjęciu: Irene Wuest
Getty Images / Dean Mouhtaropoulos / Na zdjęciu: Irene Wuest

Holenderka Ireen Wuest zwyciężyła w rywalizacji na 1500 metrów podczas igrzysk olimpijskich w Pjongczangu. To dla niej dziesiąty medal zawodów tej rangi, a piąty złoty.

Po igrzyskach olimpijskich w Soczi Ireen Wuest zajmowała w rankingu multimedalistów piętnastą lokatę. W sobotę stanęła na drugim stopniu podium podczas zmagań na 3000 metrów. Dwa dni później wygrała rywalizację na 1500 metrów.

Dzięki temu awansowała w klasyfikacji wszech czasów z piętnastego miejsca na siódme. Wyprzedziła w niej: Claudię Pechstein, Larysę Łazutinę, Clasa Thunberga, Thomasa Alsgaarda, Bonnie Blair, Erica Heidena, Raisę Smietaninę i Sixtena Jernberga.

Wuest ma w dorobku dziesięć medali z igrzysk olimpijskich: pięć złotych, cztery srebrne i jeden brązowy. Połowę tego dorobku wywalczyła w Soczi, gdzie dwukrotnie była pierwsza, a trzy razy - druga.

Urodzona w 1986 roku Holenderka zdobyła krążki na czterech kolejnych edycjach igrzysk olimpijskich w konkurencji 1500 metrów. Po raz pierwszy uplasowała się w czołowej trójce w 2006 roku w Turynie, gdzie triumfowała na 3000 m. Dokonała tego wtedy w wieku 19 lat i 317 dni.