Rio 2016: Michael Phelps nie zdobył kolejnego złota! Joseph Schooling mistrzem olimpijskim

Zdjęcie okładkowe artykułu: PAP/EPA / PATRICK B. KRAEMER  /
PAP/EPA / PATRICK B. KRAEMER /

Amerykanin Michael Phelps nie zdołał zdobyć po raz czwarty złotego medalu na igrzyskach na 100m stylem motylkowym. W finale bezkonkurencyjny okazał się Singapurczyk Joseph Schooling, który ustanowił nowy rekord olimpijski.

To był niezwykle emocjonujący wyścig. Joseph Schooling wystartował znakomicie i już na półmetku był na prowadzeniu. W drugiej części dystansu 21-letni zawodnik utrzymał wysokie tempo i nie dał najmniejszych szans swoim rywalom. Mało tego, Singapurczyk spisał się tak świetnie, że pobił rekord olimpijski, który wcześniej należał do Michaela Phelpsa.

Amerykanin jak zwykle wystartował przeciętnie, ale wydawało się, że później będzie gonił Schoolinga. Zwłaszcza że to jedna z jego najmocniejszych konkurencji. Nic takiego nie miało miejsca. 31-letni multimedalista olimpijski nie tylko nie zdobył złota, ale niewiele brakowało, żeby w ogóle nie było go na podium. Ostatecznie zdobył srebro... razem z dwoma innymi pływakami!

Na drugim stopniu podium stanęli również Chad Guy Bertrand Le Clos z RPA oraz Laszlo Cseh z Węgier. To spore zaskoczenie i niezwykle rzadki widok. Czasami zdarza się, że dwóch zawodników ma identyczny czas, ale trzech to już naprawdę rzadka sytuacja.