MŚ w podnoszeniu ciężarów: Szczęśliwe dni dla Azerbejdżanu, Polki poza pierwszą "10"

Bojanka Kostowa bijąc dwa rekordy świata zdobyła w Houston złoty medal mistrzostw świata w podnoszeniu ciężarów. Joanna Łochowska zajęła 14., a Aleksandra Klejnowska-Krzywańska 18. miejsce.

Kacper Kowalczyk
Podnoszenie ciężarów od lat znajduje się w kryzysie / Podnoszenie ciężarów od lat znajduje się w kryzysie

We wczesnych latach kariery Bojanka Kostowa reprezentowała Bułgarię, jednak pod koniec 2011 roku wraz z kilkoma rodakami zdecydowała się na zmianę barw narodowych na azerskie. Do tego sezonu występowała w kategorii do 53 kilogramów, ale w Houston po złoty medal sięgnęła już cięższa o 5 kg.

Naturalizowana Azerka już drugim podejściem w rwaniu zapewniła sobie złoty medal w tej konkurencji, ale trzecia próba przyniosła jej nowy rekord świata (112 kg), który odebrała Chen Yanqing (111 kg w 2006 roku). Kostowa zdobyła też pewną przewagę nad rywalkami, Deng Mengrong i Sukanyą Srisurat.
Na półmetku zawodów Joanna Łochowska była dziewiąta, ale po zaliczeniu zaledwie 110 kg w podrzucie spadła na 14. pozycję. Cztery miejsca niżej sklasyfikowano najstarszą w całej stawce Aleksandrę Klejnowską-Krzywańską.

W walce o medale najwięcej emocji przysporzyła Hsing-Chun Kuo. Tajwanka spaliła dwie pierwsze próby na 133 kg, co otwierało szansę na podium dla Anastazji Nowikawej. Mistrzyni świata z Wrocławia zaliczyła jednak trzecie podejście i zdobyła brązowy medal. Deng nie nawiązała nawet walki z Kostową, która podrzucając 140 kg pobiła rekord świata w dwuboju, drugi tego poniedziałkowego popołudnia w Houston.

To drugi krążek dla reprezentantów Azerbejdżanu na tych mistrzostwach. W niedzielę na najniższym stopniu podium w kategorii do 62 kilogramów stanął Walentin Hristow. Triumfował Chińczyk Lijun Chen przed Koreańczykiem z Północy Kim Un-gukiem. Do sztangisty z Kraju Środka należą też nowe najlepsze wyniki w podrzucie i w dwuboju.