Rajd Rzeszowski: Dominacja Kajetanowicza. Tytuł ERC na wyciągnięcie ręki

Kajetan Kajetanowicz zdominował rywalizację w 25. Rajdzie Rzeszowskim i pewnie wygrał siódmą rundę Rajdowych Mistrzostw Europy, mocno przybliżając się do obrony tytułu. To pierwsze zwycięstwo Polaka w tym sezonie ERC.

Maciej Rowiński
Materiały prasowe

Wygranych 8 z 13 odcinków specjalnych nie pozostawia wątpliwości, który z kierowców był najszybszy. Załoga Kajetan Kajetanowicz i Jarosław Baran marsz po zwycięstwo w Rajdzie Rzeszowskim rozpoczęła w czwartek od wygrania odcinka kwalifikacyjnego i już po zapadnięciu zmroku, pierwszego oesu rozegranego na ulicach w centrum Rzeszowa.

Rękawicę polskiemu kierowcy na pierwszej piątkowej pętli rzucił Bryan Bouffier, czterokrotny zwycięzca Rzeszowskiego, który otwarcie zapowiadał, że interesuje go tylko wygrana. Francuz znakomicie czuje się na wąskich i krętych asfaltowych drogach, które od kierowcy wymagają maksymalnej koncentracji i odwagi. O tym, jak zdradliwy potrafi być Rajd Rzeszowski już na pierwszej piątkowej próbie przekonało się wielu faworytów.

Rajdowy mistrz Polski Łukasz Habaj wypadł z trasy na drugim zakręcie, zmuszając startującego za nim Kajetanowicza to zwolnienia w niebezpiecznym miejscu. - Sędzia pokazał znak, informujący nas, że musimy zwolnić. Dobrze, że to zrobił, bo wjeżdżając z pełną prędkością mogliśmy wpaść na auto Łukasza - mówił "Kajto". Później sędziowie odliczyli od czasu Kajetanowicza 10 sekund za przymusowe odpuszczenie gazu, dzięki czemu Polak nadal był liderem po pierwszej pętli. Inny z faworytów Grzegorz Grzyb przebił oponę, a Jakub Brzeziński nieustannie zmieniającą się przyczepność skomentował w swoim stylu: "było wesoło". Zdradliwe warunki wykorzystał Bouffier, który wygrał dwa oesy i do Kajetanowicza tracił zaledwie trzy sekundy.

Kolejne odcinki to już jednak pełna dominacja Polaka. Po pierwszym etapie przewaga "Kajto" nad Francuzem wzrosła do pół minuty, a Bouffier próbując dotrzymać mu kroku zaczął popełniać błędy.

W sobotę warunki na trasie się zmieniły. Zamiast palącego słońca i suchego asfaltu, kierowców przywitały chmury i deszcz. W tak nieprzewidywalnych warunkach liczyło się przede wszystkim doświadczenie, więc znowu najszybszy był Kajetanowicz. Po pierwszej sobotniej pętli jego przewaga nad Bouffierem urosła do blisko minuty. Podczas finałowych przejazdów "Kajto" mógł pojechać bezpieczniej, oddając Francuzowi dwa oesowe zwycięstwa.

Świetnie w Rzeszowie radził sobie również Wojciech Chuchała. Za kierownicą Subaru Imprezy STi N15 potrafił wygrywać z dużo mocniejszymi autami R5, a jedynego rywala w swojej klasie ERC-2 znokautował i pokonał o ponad 13 minut.

Chuchała umocnił się na pozycji lidera ERC-2, a w głównej kategorii o krok od obrony Rajdowego Mistrza Europy jest Kajetanowicz. - To był dla nas perfekcyjny weekend, zdobyliśmy maksimum punktów. Jesteśmy bardzo szczęśliwi - podsumował swój występ "Kajto". Jeśli Polak potwierdzi wysoką formę podczas kolejnej rundy w Czechach (26-28 sierpnia) to tytuł będzie miał w kieszeni.