Rajd Meksyku: Kapitalna jazda Brytyjczyków

Kris Meeke z Citroena przewodzi klasyfikacji generalnej po pierwszym etapie Rajdu Meksyku. Doskonale na odcinkach specjalnych spisuje się również inny kierowca z Wysp Brytyjskich - Elfyn Evans.

Rafał Lichowicz
PAP/EPA
Pierwszy etap rajdu po krótkich odcinkach specjalnych w Mexico City rozpoczął się ze sporym opóźnieniem. Pierwsza pętla trzeciej rundy mistrzostw świata została bowiem odwołana z powodu problemów z transportem samochodów do bazy. Ciężarówki zespołów WRC utknęły na jednej z dróg, gdzie doszło do wypadku cywilnego samochodu.

Rywalizację wznowiono więc na czwartym oesie i najdłuższej próbie w całym rajdzie - El Chocolate. Blisko 55 kilometrową trasę w najlepszym czasie pokonał Kris Meeke, który miał 7 sekund przewagi nad Sebastienem Ogierem i prawie 18 nad trzecim Hayddenen Paddonem.

Cała trójka ekspresowo awansowała na pierwsze pozycje w klasyfikacji generalnej. Do zmian nie doszło nawet po kolejnym oesie Las Minas (19,68 km) wygranym przez Thierrego Neuville'a. Belg triumfował z przewagą 5,7 sekundy nad Elfynem Evansem. Brytyjczyk nie miał jednak szans awansować w generalce, mając na koncie karę pięciu minut za wymianę silnika już na pierwszym odcinku specjalnym.

Neuville wygrał także następny oes na ulicach Guanajuato, gdzie znów pokonał Evansa, który doskonałą formę miał potwierdzić również na superoesach w Leon. W klasyfikacji generalnej trzecie miejsce stracił z kolei Hayden Paddon, który na szóstym oesie miał problemy techniczne po wycieku oleju.

Kończące pierwszy etap superoesy Autódromo de León (2,3 km) były popisem brytyjskiej szkoły jazdy. W pierwszym podejście zwyciężył Kris Meeke, który pokonał o 0,2 sekundy Elfyna Evans. W drugiej próbie młodszy z kierowców zrewanżował się liderowi rajdu wygrywając o 0,3 sekundy.

W klasyfikacji generalnej Meeke powiększył przewagę nad drugim Sebastienem Ogierem do ponad 20 sekund. Broniący tytułu mistrza świata Francuz oprócz 2. miejsca na oesie El Chocolate nie imponował na kolejnych odcinkach, ani razu nie przebijając się do czołowej czwórki.

Pozycję w drugiej dziesiątce klasyfikacji generalnej zachował Hubert Ptaszek. Kierowca Orlen Team miał jednak pecha uszkadzając na jednym z oesów koło. W klasie WRC2, gdzie rywalizuje piątka kierowców, Ptaszek jest czwarty.