RSMP: Bryan Bouffier wygrał Rajd Dolnośląski. Francuz został drugim wicemistrzem Polski

Bryan Bouffier i Xavier Panseri odnieśli zwycięstwo w 53. Rajdzie Dolnośląskim, siódmej rundzie RSMP 2019. Jest to czwarte w karierze zwycięstwo francuskiego zawodnika w tym rajdzie, dzięki któremu wywalczył tytuł drugiego wicemistrza Polski.

Łukasz Kuczera
Na zdjęciu załoga Bryan Bouffier i Xavier Panseri podczas 53 Rajdu Dolnośląskiego PAP / Sebastian Borowski / Na zdjęciu załoga Bryan Bouffier i Xavier Panseri podczas 53. Rajdu Dolnośląskiego
Drugie miejsce w Rajdzie Dolnośląskim zajęli Sylwester Płachytka i Jacek Nowaczewski, którzy mają na swoim koncie 90 punktów w klasyfikacji RSMP, podobnie jak Francuzi, ale nie wygrali żadnego rajdu w sezonie. Trzecie miejsce przypadło Marcinowi Słobodzianowi i Kamilowi Kozdroniowi, którzy wygrali w rajdzie najwięcej, 9 spośród 19 odcinków specjalnych.

Mistrzowskie tytuły zapewnili sobie już wcześniej Mikołaj Marczyk i Szymon Gospodarczyk, a wicemistrzowskie Tomasz Kasperczyk i Damian Syty.

Rozgrywany w bardzo trudnych warunkach rajd miał do ostatnich metrów niesamowitą dramaturgię. Spośród piętnastu odcinków specjalnych dwóch pierwszych etapów aż siedem zostało rozegranych już w ciemnościach i bardzo często przy padającym deszczu lub we mgle. Ostatnie, niedzielne cztery oesy przebiegały już po suchej nawierzchni.

Doświadczony Bryan Bouffier, który ma na swoim koncie trzy tytuły mistrza Polski i Francji oraz zwycięstwo w legendarnym Rajdzie Monte Carlo objął prowadzenie po ósmej próbie sportowej i nie oddał go już do mety. Jednak dopiero ostatnie kilometry finałowego odcinka powerstage zadecydowały o jego tytule drugiego wicemistrza Polski w tym sezonie.

Po 1/3 dystansu Słobodzian o 2 sekundy wyprzedzał Bouffiera i w takiej konfiguracji trzeci czas Płachytki dawał mu trzecie miejsce w klasyfikacji końcowej RSMP. W końcówce Bouffier był jednak znacznie szybszy od Słobodziana i dzięki wygraniu oesu różnicą zaledwie 0,2 sekundy zdobył 5 punktów, Słobodzian 4, a Płachytka 3. Taka klasyfikacja na Power Stage’u dała tytuł drugich wicemistrzów Polski Bouffierowi i Pansieriemu.

Przed rajdem wydawało się, że największe szanse na trzeci stopień podium mają Łukasz Kotarba i Kacper Wróblewski, ale ostatecznie kończą sezon na 5. i 6. miejscu w klasyfikacji mistrzostw Polski.

Mistrzowskie tytuły wywalczyli natomiast Jakub Brzeziński w klasie Open 4WD oraz Łukasz Lewandowski w prestiżowej "ośce" (2WD) - wśród samochodów napędzanych tylko na jedną oś.

Michał i Jacek Pryczek sięgnęli z kolei po mistrzowskie tytuły w klasie HR2 startując uwielbianym przez kibiców Subaru Imprezą 555.

Najwięcej odcinków w rajdzie wygrał Marcin Słobodzian, który odnotował najlepsze czasy na 9 oesach, Bryan Bouffier był najszybszy na 7 próbach, a Sylwester Płachytka na 3.

53. Rajd Dolnośląski był ostatnią runda RSMP 2019 i jedną z trzech kategorii pierwszej co oznaczało dla zawodników podwójne punkty na mecie. Oesy finałowej rundy liczyły 216,25 km – najwięcej spośród wszystkich pozostałych rajdów krajowego czempionatu.