Rajd Maroka: bezkonkurencyjny Sonik, udany debiut Przygońskiego

Rafał Sonik nie miał sobie równych w kategorii quadów, a Kuba Przygoński zaliczył udany pustynny debiut za kierownicą samochodu podczas pierwszego etapu Rajdu Maroka, przedostatniej rundy Pucharu Świata w rajdach terenowych.

Maciej Rowiński
fot ORLEN Team / fot. ORLEN Team

Do Maroka zjechała światowa czołówka w rajdach terenowych. Na starcie stanęli m.in. Nasser Al Attiyah, Władimir Wasiliew, czy team Peugeota z Sebastienem Loebem na czele.  Do rywalizacji stanęli również najlepsi motocykliści oraz quadowcy.

Pierwszego dnia rywalizacji zawodnicy mieli do pokonania 330 km z Zagory do Liaison. Początkowa część trasy prowadziła przez szybkie partie, gdzie kluczowe było złapanie odpowiedniego rytmu. Po przekroczeniu pierwszego punktu pomiaru czasu kierowcy musieli się zmierzyć z pierwszymi wydmami. Druga część etapu to były kręte i kamieniste drogi, a do mety wiodła przełęcz przez olbrzymią dolinę.

Wśród kierowców samochodów triumfował Yazeed Al Rajhi za kierownicą Toyoty Hilux. Zaledwie 17 sekund stracił do niego Władimir Wasiliew, a trzecie miejsce zajął Al Attiyah.

Bardzo udany debiut zaliczył Kuba Przygoński, dla którego był to pierwszy start na pustyni za kierownicą rajdówki. Zawodnik Orlen Team uzyskał 13. czas. Dwa miejsca niżej zameldowała się polska załoga Marek Dąbrowski i Jacek Czachor. Z kolei Adam Małysz i Xavier Panseri uplasowali się na 17. pozycji.

Pecha miał Sebastien Loeb. 9-krotny mistrz WRC przez większość etapu jechał znakomicie, ale problemy z samochodem pod koniec odcinka zaprzepaściły szanse na dobre miejsce.

W kategorii motocyklistów wygrał Hiszpan Joan Barreda. Kuba Piątek, który do Maroka przyjechał bronić Pucharu Świata Juniorów pierwszy etap ukończył na dobrym 18. miejscu.

Rywalizacja w Rajdzie Maroka potrwa do piątku. We wtorek zawodnicy mają do przejechania 224 km.