To oni tworzyli historię. Poczet mistrzów i medalistów igrzysk olimpijskich w tenisie

Marcin Motyka

Seul 1988

Po 64 latach tenis powrócił do programu igrzysk jako dyscyplina olimpijska. Owszem, wcześniej dwukrotnie (w 1968 roku i w 1984) pojawiał się na najważniejszej imprezie czterolecia, ale jako sport pokazowy. Po raz pierwszy również o medale w tenisie walczyli zawodowcy. Dzięki nastaniu Ery Otwartej tenis rósł w siłę i stawał się jednym z najpopularniejszych sportów świata.

Pierwszym mistrzem olimpijskim wśród zawodowców został Miloslav Mecir, który w finale pokonał Tima Mayotte'a. W turnieju singla kobiet po złoto sięgnęła Steffi Graf. Niemka tym samym zapisała się w historii, zdobywając w jednym sezonie mistrzostwo olimpijskie i wygrywając cztery turnieje wielkoszlemowe. Po dziś dzień nikt nie powtórzył tego wyczynu i nie powtórzy co najmniej od 2020 roku.

W Seulu mieliśmy także pierwszego w historii polskiego olimpijczyka w tenisie. Został nim Wojciech Kowalski, który udanie przeszedł eliminacje, ale w I rundzie głównej drabinki przegrał 2:6, 4:6, 4:6 z innym kwalifikantem Tonym Mmohem z Nigerii.