Rio 2016: pierwsze złoto IO w historii Kosowa

Reprezentująca barwy Kosowa Majlinda Kelmendi zdobyła złoty medal IO w Rio de Janeiro w judo w kategorii do 52 kg. To pierwszy taki sukces Kosowa, które w Brazylii debiutuje w najważniejszych zawodach czterolecia.

Szymon Łożyński
Getty Images / Alexandre Loureiro

Kosowo niepodległość ogłosiło w 2008 roku, ale dopiero osiem lat później w Rio de Janeiro po raz pierwszy wystąpiło na igrzyskach olimpijskich. Na pierwszy duży sukces kibice z tego kraju nie musieli długo czekać.

W niedzielę na najwyższym stopniu podium w judo w kategorii do 52 kg stanęła Majlinda Kelmendi. W finale zapaśniczka z Kosowa pokonała Włoszke Odette Giufride. Dwa brązowe medale zdobyły Rosjanka Natalia Kuziutina i Japonka Misato Nakamura.