Rio 2016. Piłka ręczna: Norweżki mogą złapać oddech. Pewny triumf nad Hiszpanią

Norweżki zrehabilitowały się za porażkę w 1. kolejce z Brazylią i pokonały hiszpańskie szczypiornistki 27:24. Mistrzynie olimpijskie zaprezentowały się znacznie lepiej niż na inaugurację.

Marcin Górczyński
PAP / Marcin Bielecki

Po porażce z Brazylią Norweżki nie wszczynały jeszcze alarmu, ale kolejna strata punktów mogłaby im znacząco utrudnić drogę do strefy medalowej. Hiszpanki natomiast przystępowały do spotkania w  znacznie lepszych nastrojach - w 1. kolejce pewnie pokonały Czarnogórę.

Zawodniczki z Półwyspu Iberyjskiego potwierdziły, że przyjechały do Rio w wysokiej formie. Zwłaszcza w pierwszej połowie naciskały aktualne mistrzynie olimpijskie i świata. Po bramce Alexandriny Cabral Barbosy prowadziły nawet 7:5. Norweżkom przypomniała się inauguracja. Wówczas na podobnym etapie pojedynku pozwoliły Brazylijkom zbudować przewagę, której nie udało się zniwelować do końca meczu.

By uniknąć kolejnej wpadki, zespół ze Skandynawii zabrał się ostro do pracy. Dużo prób podejmowała Nora Mork, ale początkowo niewiele z tego wynikało. Z pojedynków obronną ręką wychodziła bramkarka Darly Zoqbi.

Dopiero w drugiej połowie Hiszpanki uległy pod naporem Norweżek. Mork zaczęła trafiać, podobnie jak Veronica Kristiansen. Swój rytm w bramce złapała też Kari Aalvik Grimsbo. Największym problemem zespołu z południa Europy były jednak straty. Rywalki zamieniały je na gole i wypracowały przewagę, którą dowiozły do końca. Norweżki zaprezentowały się znacznie lepiej niż na inaugurację, choć wydaje się, że z taką grą będzie im trudno o medale. Igrzyska to jednak długi turniej i niewykluczone, że mistrzynie świata 2015 jeszcze wskoczą na właściwe tory.

Hiszpania - Norwegia 24:27 (10:11)

Hiszpania: Zoqbi, Navarro - Lopez, Martin 3, Alberto 2/2, Mangue 4, Aguilar 3, Chavez 3, Pinedo 2, Pena 2/1, Egozkue 1, Cabral 5/2.