Rio 2016: Michael Phelps w finale i powalczy o swój 20. złoty medal na IO

Michael Phelps zajął drugie miejsce w półfinale 200 m stylem motylkowym i we wtorek powalczy o swój 20. złoty medal na IO. 1/2 finału na 200 m stylem dowolnym wygrała Szwedka Sarah Sjostroem, a na 200 m zmiennym najszybsza była Brytyjka O'Connor.

Szymon Łożyński

Wieczorna sesja na pływalni w Rio de Janeiro rozpoczęła się od półfinałów na 200 m stylem dowolnym kobiet. Ci, którzy czekali na niespodzianki, musieli tym razem obejść się smakiem. Do finału awansowały główne faworytki tego dystansu: Szwedka Sarah Sjostroem, Amerykanka Kathleen Ledecky i Włoszka Federica Pellegrini.

Kibice nad Wisłą liczyli, że w półfinale na 200 m stylem motylkowym mężczyzn z Michaelem Phelpsem i Laszlo Csehem walczyć będzie Jan Świtkowski. 22-latek nie udźwignął jednak presji związanej ze startem na igrzyskach olimpijskich i odpadł z rywalizacji już po eliminacjach, zajmując 17. miejsce. W półfinale bez Polaka faworycie potwierdzili swoją formę. Do finału awansowali Phelps, Cseh, Le Clos i rewelacyjny Holender Thamas Kendersi.

Sesja wieczorna w pływaniu zakończyła się dwoma wyścigami półfinałowymi kobiet na 200 m stylem zmiennym. Na tym dystansie także obyło się bez większych niespodzianek. Do finału awansowała m. in. Katinka Hosszu, który kilkadziesiąt minut wcześniej zdobyła złoty medal na 100 m stylem grzbietowym.