Rio 2016: Katar nie taki straszny dla Francuzów. Demolka w meczu na szczycie

Już w 2. kolejce fazy grupowej turnieju piłkarzy ręcznych doszło do rewanżu za zeszłoroczny finał mistrzostw świata. Francuzi pokazali, że są poważnymi kandydatami do medalu olimpijskiego i zdemolowali Katarczyków 35:20.

Marcin Górczyński
PAP/EPA / Marijan Murat

W styczniu 2015 roku Trójkolorowi pokonali Katarczyków w finale mundialu piłkarzy ręcznych. Po 1,5 roku obie drużyny, niemal w identycznych składach, spotkały się na parkiecie w Rio de Janeiro. Podtekstów nie brakowało. Chociażby jeden z katarskich rozgrywających, Bertrand Roiné, jeszcze w 2011 roku zdobył medale z Francuzami. Od niedawna wybrał występy w barwach nowej ojczyzny.

Roine nie był jednak pierwszoplanową postacią. Błyszczeli głównie gracze drugiej linii. Francuską bramkę ostrzeliwali Zarko Marković i Rafael Capote. Bezkarnie trafiali, dopóki Trójkolorowi nie wyszli agresywniej w obronie.

Wynik długo oscylował wokół remisu, bowiem świetną skutecznością popisywali się także mistrzowie świata 2015, chociaż niełatwo było złamać defensywę z agresywnie grającym Hassenem Mabroukiem na środku. Z Katarczykami najlepiej radził sobie Mathieu Grebille, którego dwie bramki z rzędu pozwoliły wyjść Francuzom na prowadzenie 11:8.

Prawdziwe problemy zaczęły się dopiero w drugiej połowie. Trener Valero Rivera, widząc bezradność swoich graczy w ataku, szukał nowych rozwiązań. Linię defensywną w składzie Luka Karabatić - Cedric Sorhaindo miał rozbić Borja Vidal - 130 kg żywej wagi. Grę reprezentacji próbowali też odmienić Marko Bagarić i Ameen Zakkar. Wszystko na nic.

ZOBACZ WIDEO Piłka ręczna (M): Polska – Brazylia (skrót meczu) (źródło TVP) Piłka ręczna (M): Polska – Brazylia (skrót meczu) Nie dość, że Katarczycy nie mogli dojść do czystej pozycji rzutowej, to jeszcze swoje dołożył Thierry Omeyer. 39-letni golkiper uruchamiał w kontrach Michaela Guigou i Luca Abalo, a francuscy skrzydłowi urządzili sobie trening strzelecki. W 44 minucie zrobiło się już 26:16 i zespół zbudowany za petrodolary mógł tylko walczyć o jak najniższy wymiar kary.

Trójkolorowi pokazali, że męczarnie z Tunezją w pierwszym pojedynku były wypadkiem przy pracy. Nawet rezerwowi trenera Claude Onesty wręcz miażdżyli przeciwnika.

ZOBACZ Oto tajemnica ciemnofioletowych plam na ciałach sportowców w Rio

Nie taki Katar straszny jak go malują. Drużyna z Bliskiego Wschodu zaprezentowała się o dwie klasy słabiej niż w 1. kolejce w wysoko wygranym spotkaniu z Chorwacją. Wystarczyło, że Nikola Karabatić na 10-15 minut włączył wyższy bieg i spotkanie się rozstrzygnęło. Podopieczni Valero Rivery w drugiej połowie wyglądali jak dzieci w mgle.

Katar  - Francja  20:35 (13:16)

Katar: Sarić, Stojanović - Marković 4/1, Mabrouk, Bagarić 4, Roine, Capote 4, Murad 2, Memisević 1, Al-Rayes 1, Megdich 1/1, Vidal 1, Mallash 1, Zakkar 1.