Rio 2016. Pożegnanie z Brazylią. Agnieszka Radwańska i Łukasz Kubot odpadli w I rundzie miksta

Agnieszka Radwańska i Łukasz Kubot nie awansowali do ćwierćfinału turnieju olimpijskiego w grze mieszanej. W czwartek polski duet w trzech setach przegrał z Rumunami Iriną-Camelią Begu i Horią Tecau.

Marcin Motyka
PAP/EPA / MICHAEL REYNOLDS

Po niepowodzeniach w grach pojedynczych i podwójnych mikst był ostatnią szansą na tenisowe chwile radości z udziałem reprezentantów Polski w Rio de Janeiro. Na starcie zmagań w grze mieszanej stanęli Agnieszka Radwańska i Łukasz Kubot, którzy w I rundzie trafili na rumuńską parę Irina-Camelia Begu / Horia Tecau.

Czwartkowy mecz nie rozpoczął się po myśli polskiego duetu, bowiem już w gemie otwarcia Kubot oddał podanie. Jednak Biało-Czerwoni zdołali szybko wyrównać na 2:2, przełamując Begu, po czym opanowali sytuację. W dziesiątym gemie, przy prowadzeniu 5:4, Radwańska i Kubot uzyskali kolejnego breaka i zakończyli inauguracyjną odsłonę zwycięstwem 6:4.

W drugim secie obie pary znakomicie spisywały się przy własnych podaniach. W lepszej sytuacji był polski duet, który serwował w gemach nieparzystych i dzięki temu po każdym utrzymaniu serwisu obejmował prowadzenie. Co więcej, w dziesiątym gemie Radwańska i Kubot znaleźli się o dwa wygrane punkty od triumfu, lecz Tecau wyszedł obronną ręką z opresji.

Ostatecznie o losach drugiej partii decydował musiał tie break. W nim na korcie dominowała para rumuńska, wygrywając 7-1.

Mecz znalazł swoje rozstrzygnięcie w super tie breaku. Radwańska i Kubot zaczęli go dobrze, cały czas utrzymywali prowadzenie. Lecz od stanu 6-5 dla Biało-Czerwonych role się odwróciły. Begu i Tecau wygrali trzy akcje z rzędu, wychodząc na 8-6. Po chwili prowadzili już 9-7 i mieli dwa meczbole. Pierwszego polska para obroniła, ale przy drugim skuteczniejsi w wymianie okazali się rywale.

W ciągu 108 minut gry Radwańska i Kubot posłali jednego asa (Rumuni siedem), popełnili trzy podwójne błędy serwisowe, jeden raz zostali przełamani, wykorzystali dwa z sześciu break pointów oraz łącznie zdobyli 76 punktów, o dziewięć mniej od przeciwników.

Tym samym Radwańska i Kubot nie zostali pierwszą w dziejach polską parą, która awansowała do 1/4 finału turnieju olimpijskiego w grze mieszanej. Polski tenis wciąż ma w dorobku tylko jeden olimpijski ćwierćfinał - w 2008 roku w Pekinie w grze podwójnej wywalczyli go Marcin Matkowski i Mariusz Fyrstenberg.

Z kolei Begu i Tecau w walce o półfinał, w piątek, nie wcześniej niż o godz. 22:00 czasu polskiego, zmierzą się z czeskim duetem Lucie Hradecka / Radek Stepanek.

Igrzyska olimpijskie, Rio de Janeiro (Brazylia)
Olympic Tennis Centre, kort twardy
czwartek, 11 sierpnia

I runda gry mieszanej:

Irina-Camelia Begu (Rumunia) / Horia Tecau (Rumunia) - Agnieszka Radwańska (Polska) / Łukasz Kubot (Polska) 4:6, 7:6(1), 10-8