Rio 2016: Kei Nishikori pozbawił brązu Rafaela Nadala. Japończyk przerwał 96-letnią posuchę

Zdjęcie okładkowe artykułu: PAP/EPA / MICHAEL REYNOLDS /
PAP/EPA / MICHAEL REYNOLDS /

Kei Nishikori sięgnął po brązowy medal igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro. W niedzielnym pojedynku o trzecie miejsce tenisowego turnieju singla mężczyzn Japończyk pokonał Rafaela Nadala 6:2, 6:7(1), 6:3.

Do połowy drugiego seta wszystko układało się po myśli reprezentanta Kraju Kwitnącej Wiśni. Rafael Nadal grał na niższym poziomie od rywala, częściej mylił się i dwukrotnie dał się przełamać w partii otwarcia. Kei Nishikori wygrał tę część spotkania w pełni zasłużenie, bowiem ani razu nie musiał bronić się przed stratą serwisu.

W drugiej odsłonie obraz gry długo nie ulegał zmianie. Japończyk prezentował się bardzo pewnie i przełamał w trzecim oraz siódmym gemie. Maszyna się jednak zacięła, kiedy siódmej rakiecie globu przyszło podawać po zwycięstwo. W ósmym i dziesiątym gemie był dwie piłki od triumfu, lecz zabrakło po prostu zimnej krwi.

Po podwójnym błędzie Nishikoriego na tablicy wyników było już po 5. Po chwili Japończyk miał jeszcze szansę na objęcie prowadzenia, ale na nic więcej nie pozwolił mu tenisista z Majorki. Tie break był popisem 14-krotnego mistrza wielkoszlemowego, który oddał przeciwnikowi zaledwie punkt. Wydawało się, że mieszkający i trenujący na Florydzie zawodnik stracił wielką szansę na miejsce w historii.

Co się jednak odwlecze, to nie uciecze. Po przegraniu drugiego seta Japończyk długo nie wracał z przerwy toaletowej. Hiszpan niecierpliwił się. Po wznowieniu gry dał się zaskoczyć w czwartym gemie, gładko tracąc serwis. Nishikori znów wysunął się na prowadzenie, znów na tablicy wyników było 5:2. Tym razem nie zawiódł i w dziewiątym gemie wykorzystał pierwszego meczbola.

{"id":"","title":""}

Nishikori przeszedł do historii jako pierwszy od 1920 roku Japończyk, który zdobył medal w tenisie. 96 lat temu, podczas igrzysk olimpijskich rozgrywanych w Antwerpii, ze srebra w singlu cieszył się Ichiya Kumagai. Tenisista ten wywalczył również srebro w turnieju debla, do którego przystąpił razem z rodakiem Seiichiro Kashio.

Nadal zakończył występ w Rio de Janeiro ze złotym medalem wywalczonym w deblu razem z swoim przyjacielem Markiem Lopezem. W singlu zajął czwarte miejsce, zaś z turnieju miksta wycofał się. W sumie Hiszpan ma w swoim dorobku dwa olimpijskie złota, bowiem w 2008 roku był najlepszy w Pekinie w grze pojedynczej.

O złoty medal olimpijski w singlu mężczyzn zagrają na korcie centralnym w Rio de Janeiro Argentyńczyk Juan Martin del Potro i Brytyjczyk Andy Murray.

Igrzyska olimpijskie, Rio de Janeiro (Brazylia) Olympic Tennis Centre, kort twardy niedziela, 14 sierpnia