Rio 2016. Królowa Anita! Polka ze złotem i rekordem świata!

Anita Włodarczyk zdeklasowała rywalki i w fantastycznym stylu została mistrzynią olimpijską w rzucie młotem! 31-letnia Polka w konkursie finałowym dopięła swego - pobiła o ponad metr własny rekord świata!

Patryk Kurkowski
PAP/EPA

Anita Włodarczyk była murowaną faworytką do złota. Prawdę mówiąc od dłuższego czasu nie było na horyzoncie nikogo, kto mógłby zagrozić naszej zawodniczce. Polka triumfuje na wszystkich najważniejszych zawodach, a w Rio de Janeiro potwierdziła swoją dominację.

Już w pierwszej próbie 31-letnia zawodniczka uzyskała bardzo dobry wynik (76,35 m), który dałby jej srebro. Na tym jednak nasza reprezentantka nie poprzestała. Wprost przeciwnie. To był dopiero początek. W drugim podejściu Włodarczyk poprawiła rekord olimpijski, który przed czterema laty w Londynie ustanowiła Rosjanka Tatiana Belobodorowa (78,18 m). Polka uzyskała wynik 80,40 m.

W trzecim podejściu mistrzyni świata zrobiła to, o czym mówiła od pewnego czasu. 31-letnia młociarka pobiła własny rekord świata! Zrobiła to w niezwykłym stylu, bo dotychczasowy najlepszy rezultat na świecie poprawiła o ponad metr (81,08 m z ubiegłego roku). Nowy rekord wynosi 82,29 m.

Rywalki nie miały nic do powiedzenia. Od początku trwała walka jedynie o drugie miejsce. Zajęła je Chinka Zhang Wenxiu, która przegrała z Polką o ponad pięć metrów. Brązowy medal padł łupem Sophie Hitchon. Brytyjka w najlepszym podejściu miała rezultat o blisko osiem metrów gorszy od naszej mistrzyni.

W finale wystartowała również Joanna Fiodorow. Druga z Polek długo zajmowała ósmą lokatę, ale w trzeciej serii na dziewiątą pozycję zepchnęła ją Amerykanka Amber Campbell, wskutek czego nasza reprezentantka zakończyła udział w zawodach.

Włodarczyk zdobyła pierwsze w karierze złoto olimpijskie. Na poprzednich igrzyskach Polka sięgnęła po srebro.