Rio 2016: Paweł Fajdek sensacyjnie nie awansował do finału! Wojciech Nowicki wygrał eliminacje!

W kwalifikacjach rzutu młotem Paweł Fajdek zajął dopiero 17. miejsce po uzyskaniu 72 metrów i nie wystąpi w finale IO w Rio de Janeiro. O medal powalczy natomiast Wojciech Nowicki, który z rezultatem 77,64 wygrał eliminacje.

Szymon Łożyński
Paweł Fajdek został mistrzem świata PAP/EPA / OLEF KRAAK / Paweł Fajdek został mistrzem świata
Łącznie do kwalifikacji w rzucie młotem zgłosiło się 32 zawodników. W grupie A przyszło rywalizować Pawłowi Fajdkowi. Kibice liczyli, że tym razem ich ulubieniec oszczędzi sobie i swoim sympatykom nerwów, jakie wywołał podczas eliminacji na tegorocznych mistrzostwach Europy w Amsterdamie. Wówczas Polak po dwóch spalonych rzutach, dopiero w trzeciej kolejce zapewnił sobie awans do finału.

Tym razem podobnie jak w Holandii Fajdek nerwy swoje i kibiców wystawił na ciężką próbę. W premierowej kolejce Polak spalił, w drugiej uzyskał słaby, jak na jego możliwości, wynik 71,33 m. Po dwóch kolejkach aktualny mistrz Europy był sklasyfikowany dopiero na 7. lokacie i co gorsza nie poprawił swojej pozycji do końca eliminacji grupy A. W ostatniej próbie nasz reprezentant osiągnął 72 metry.

Przed zmaganiami w grupie B Polak zajmował siódme miejsce. Ostatecznie po 11 próbach kolejnych zawodników Fajdek był już trzynasty i wiedział, że nie awansuje do piątkowej walki o medale. Ostatecznie dwukrotnego mistrza świata sklasyfikowano na 17. pozycji.

Polska nadal ma jednak realną szansę na medal w rzucie młotem mężczyzn. Kwalifikacje wygrał Wojciech Nowicki. W trzeciej próbie grupy B brązowy medalista mistrzostw świata w Pekinie uzyskał 77,64 metra. Oprócz naszego reprezentanta minimum kwalifikacyjne przekroczył jeszcze tylko Białorusin Ivan Tsikhan. Nowicki na początku lipca zdobył także brąz na mistrzostwach Starego Kontynentu.

17. miejsce Fajdka w eliminacjach to jedna z największych sensacji IO w Rio de Janeiro. Polak przyleciał do Brazylii jako zdecydowany faworyt nie tylko do medalu, ale do złota. Do 27-latka należy 10 najlepszych wyników na świecie w tym sezonie.

Miesiąc temu urodzony w Świebodzicach lekkoatleta pewnie sięgnął po złoto mistrzostw Europy w Amsterdamie. Z kolei przed rokiem w Pekinie Fajdek zdobył złoto mistrzostw globu z rezultatem 80,88 metra. W środę podopieczny Czesława Cybulskiego z trudem przerzucił 70. metr. Dla porównania najlepszy wynik w tym roku Fajdka wynosi 81,87 metra i został uzyskany na zwycięskich dla lekkoatlety mistrzostwach Polski w Bydgoszczy.