Rio 2016: Kenijczyk ze złotym medalem i rekordem olimpijskim na 3000 m z przeszkodami

Conseslus Kipruto z Kenii został mistrzem olimpijskim w biegu na 3000 m z przeszkodami z wynikiem 8:03.28. To nowy rekord olimpijski. Srebro zdobył Jager Evan z USA, a brąz obrońca tytułu Ezekiel Kemboi.

Szymon Łożyński
PAP/EPA / Antonio Lacerda

Przed rozpoczęciem rywalizacji na stadionie olimpijskim kibice nad Wisłą liczyli, że w finale tej konkurencji wystąpi Krystian Zalewski. W eliminacjach Polak zajął jednak dopiero 27. miejsce i nie wystąpił w środowej walce o medale.

Finał zdominowało trzech biegaczy. Na około kilometr przed metą z przodu pozostali już tylko Conseslus Kipruto, Evan Jager i Ezekiel Kemboi. Ostatni z wymienionych miał szansę po raz trzeci z rzędu zdobyć tytuł mistrza olimpijskiego na tym dystansie.

Ostatecznie Kemboi nie wytrzymał jednak tempa swojego rodaka Conseslusa Kipruto, który wpadł na metę z przewagą sekundy nad srebrnym medalistą Evanem Jagerem z USA. Amerykanin tuż przed finiszową kreską wyprzedził trzeciego na mecie Ezekiela Kemboi.

Wyniki zostały jednak zweryfikowane - Kemboi został zdyskwalifikowany przez sędziów, a brązowy medal otrzymał Mahiedine Mekhissi z Francji.