Nie tak miało być. Koniec marzeń Polek o złotym medalu ME U-21

Reprezentacja Polski z kompletem zwycięstw awansowała do półfinału Mistrzostw Europy kobiet do lat 21. Naszym siatkarkom na drodze do finału stanęła jednak Serbia, która zwyciężyła 3:0 i w niedzielę powalczy o złoty medal.

Jakub Fordon
mecz Polska - Serbia na ME U-21 kobiet Materiały prasowe / CEV / Na zdjęciu: mecz Polska - Serbia na ME U-21 kobiet
To była perfekcyjna faza grupowa w wykonaniu reprezentacji Polski na Mistrzostwach Europy kobiet do lat 21. Biało-Czerwone wygrały wszystkie trzy spotkania bez straty seta i awansowały do półfinału, gdzie zmierzyły się z Serbią.

Spotkanie lepiej rozpoczęły Polki, gdy w polu serwisowym pojawiła się Dominika Pierzchała, to udało nam się odskoczyć na cztery punkty (7:3). Momentalnie jednak stratę z nawiązką odrobiły rywalki przy serwisie Isidory Kockarević (11:8). W dalszej części seta Serbki zbudowały nawet pięciopunktową przewagę, której zniwelować nie były w stanie Biało-Czerwone. Set zakończył się po zepsutej zagrywce przez Martynę Borowczak.

Po wyrównanym początku drugiej partii do głosu doszły Serbki, które przy serwisie Andrei Tismy zbudowały pięciopunktową przewagę (12:7). Polki były bezbarwne i bezradne na grę rywalek, które coraz bardziej odskakiwały. Szczególnie, gdy na zagrywce ponownie pojawiła się Tisma (24:10). Ponownie po błędzie serwisowym Biało-Czerwone przegrały kolejnego seta, tym razem popełniła go Karolina Drużkowska.

Nasze siatkarki po słabym secie kompletnie się posypały. Od samego początku trzeciej odsłony meczu pojawiły się błędy zarówno w ataku, jak i w obronie (1:6). Dopiero zepsuta zagrywka Taru Taubner pozwoliła nam zrobić przejście, ale na kolejne ponownie czekaliśmy długo (12:2). Mimo słabego początku Polki w drugiej części szarpały i zniwelowały stratę nawet do czterech punktów (20:24). Z tego powodu o czas poprosił selekcjoner naszych rywalek. Szturm Biało-Czerwonych zatrzymał zepsuty serwis przez Borowczak.

Porażka z Serbią oznacza, że nasze siatkarki w niedzielę powalczą o brązowy medal. Ich rywalem będzie Turcja, która musiała uznać wyższość Włoch.

Polska U-21 - Serbia U-21 0:3 (21:25, 15:25, 20:25)

Polska: Borowczak, Pierzchała, Łazowska, Piasecka, Stefanik, Drużkowska, Łyduch (libero) oraz Leoniak, Janicka, Kuligowska, Orzoł, Kecher

Serbia: Tica, Osmajić, Taubner, Kockarević, Malesević, Tisma, Gocanin (libero) oraz Mandović, Savicević, Novosel

Włochy U-21 - Turcja U-21 3:2 (23:25, 25:17, 25:21, 17:25, 15:12)