MŚ: poznaliśmy szóstego ćwierćfinalistę

Reprezentacja Brazylii pokonała Belgię 3:1 i zapewniła sobie awans do ćwierćfinału. Dla zespołu z Europy nie wszystko stracone. W niedzielę zmierzy się on z Chinami i jeżeli zwycięży za trzy punkty, również zagra w kolejnej fazie MŚ siatkarek.

Jakub Fordon
siatkarki reprezentacji Brazylii Materiały prasowe / FIVB / Na zdjęciu: siatkarki reprezentacji Brazylii
Przed spotkaniem z Belgią reprezentacja Brazylii była o krok od awansu do ćwierćfinału MŚ 2022 kobiet. Wszystkie wyniki musiałyby ułożyć się nie po myśli siatkarek z Ameryki Południowej, aby znalazły się one poza burtą. Belgijki natomiast przed meczem zajmowały piąte miejsce i tylko one mogły jeszcze namieszać w czołowej czwórce.

Początek spotkania należał do siatkarek z Europy, ale w połowie seta to się odwróciło. Brazylia odskoczyła na cztery "oczka" (15:11). Stratę również były w stanie odrobić Belgijki, które wypracowały sobie trzy piłki setowe (24:21). Żadnej z nich jednak nie wykorzystały. Podczas gry na przewagi Brazylijki tylko się broniły, ale ostatecznie skapitulowały (26:28).

II partia po wyrównanym początku zaczęła toczyć się pod dyktando faworytek. Od wyniku 14:12 zdobyły one aż dziewięć punktów z rzędu i były o krok od wyrównania stanu pojedynku. Brazylia wykorzystała już drugą piłkę setową.

Trzeci set był chyba najgorszy w wykonaniu Belgijek na tym turnieju. Zdobyły one zaledwie... 11 "oczek". Już na początku przegrywał 2:12, a strata ta powiększyła się jeszcze w końcówce.

W czwartej odsłonie meczu Brazylia od początku szła za ciosem (6:2). Przewaga w drugiej części tego seta jeszcze wzrosła (21:12). Ostatecznie zespół z Ameryki Południowej zwyciężył do 16.

Tym samym reprezentacja Brazylii zameldowała się w ćwierćfinale mistrzostw świata kobiet. Jeszcze w sobotę poznamy siódmy zespół, która zagra w tej fazie rozgrywek. Będzie nim Polska lub Dominikana.

Brazylia - Belgia 3:1 (26:28, 25:17, 25:11, 25:16)