Olsztynianie rozpędzają się w PlusLidze. Kosmiczny set otworzył mecz!

GKS Katowice po raz drugi w tym sezonie zmierzył się z Indykpolem AZS Olsztyn i ponownie doznał porażki (1:3). Kosmiczna była premierowa odsłona, w której zwycięzcy zdobyli aż 39 punktów!

Jakub Fordon
siatkarze Indykpolu AZS Olsztyn PAP / Tomasz Meissner / Na zdjęciu: siatkarze Indykpolu AZS Olsztyn
Spotkanie gorzej rozpoczęli przyjezdni, którzy od samego początku popełniali błędy. Były problemy w ataku, a także w przyjęciu, Jakub Szymański wykorzystał przechodzącą piłkę i jego zespół prowadził 5:2. Za sprawą Gonzalo Quirogi było już 9:4 dla katowiczan. Jednak jedna seria punktowa wystarczyła do doprowadzenia do remisu. Podczas niej Robbert Andringa posłał dwa asy serwisowe, a następnie nie mylił się Bartłomiej Lipiński (13:13). Podczas wyrównanego fragmentu olsztynianie byli minimalnie z przodu i to oni mieli dwie piłki setowe po zepsutym serwisie przez Szymańskiego (24:22). Okazji na zamknięcie premierowej odsłony nie wykorzystał Mateusz Poręba i doszło do gry na przewagi.

Nikt w Katowicach nie spodziewał się, że obejrzymy takiego seta. Zwycięzcy potrzebowali zdobyć aż 39 punktów! Można wręcz powiedzieć, że oba zespoły uczestniczyły w grze "piłka setowa parzy". Przy każdej okazji do zamknięcia partii jedna z drużyn nie potrafiła postawić kropki nad "i". Gdy już wydawało się, że olsztynianie dopięli swego, wideoweryfikacja uratowała ich rywali. To jednak podrażniło przyjezdnych, którzy po zagrywce Karola Butryna mieli szansę i tym razem wykorzystał ją Poręba. Premierowa odsłona potrwała aż 43 minuty!

Olsztynianie poszli za ciosem i znakomicie rozpoczęli kolejnego seta, głównie dzięki znakomitym serwisom Butryna. Gdyby tego było mało, otrzymali jeszcze karę za opóźnianie gry i przegrywali 1:6. Były momenty, gdy przewaga przyjezdnych wynosiła osiem "oczek", ale rywale byli w stanie ją zmniejszyć do czterech. W końcówce jednak GKS totalnie się rozsypał, po skutecznej kontrze Andringi jego zespół prowadził już 23:13. Holender na sam koniec posłał jeszcze asa serwisowego i ostatecznie AZS rozbił przeciwników wygrywając do 14.

Po wyrównanym początku kolejnej partii as serwisowy Quirogi sprawił, że było 12:9. Przyjezdni złapali kontakt, ale ponownie za sprawą Argentyńczyka odskoczył GKS (17:13). W końcówce po asie serwisowym Lipińskiego olsztynianie ponownie tracili tylko punkt, ale ten momentalnie zamienił się w trzy (20:23). Za sprawą Szymańskiego gospodarze mieli piłkę setową, którą w kolejnej akcji wykorzystał Damian Domagała. Gdy wydawało się, że AZS zamknie spotkanie w trzech setach, oddech udało się złapać ich rywalom.

Po błędach gospodarzy na początku czwartej odsłony spotkania odskoczyli przyjezdni (6:2). Gdy asa serwisowego posłał Joshua Tuaniga, było już 12:6 dla jego zespołu. Przed końcowym fragmentem Andringa zatrzymał Domagałę i AZS był praktycznie pewny końcowego triumfu (19:11). W końcówce co prawda poderwali się katowiczanie, ale było już za późno. Mimo dwóch punktów straty nie udało im się zatrzymać Poręby, który postawił kropkę nad "i".

GKS Katowice - Indykpol AZS Olsztyn 1:3 (37:39, 14:25, 25:21, 22:25)

GKS: Seganow, Jarosz, Szymański, Quiroga, Kania, Hain, Ogórek (libero) oraz Domagała, Nowosielski, Rousseaux, Lewandowski

AZS: Tuaniga, Butryn, Lipiński, Andringa, Averill, Poręba, Hawryluk (libero) oraz Król, Jankiewicz, Jakubiszak

MVP: Bartłomiej Lipiński (AZS)