Gospodynie niczym Polki. Znamy drugiego półfinalistę Ligi Narodów

Faworyzowana reprezentacja USA pokonała Japonię 3:1 i zameldowała się w półfinale Ligi Narodów. Gospodynie finałowego turnieju są potencjalnymi rywalkami Polek w finale.

Jakub Fordon
reprezentacja USA siatkarek Materiały prasowe / Volleyballworld / Na zdjęciu: reprezentacja USA siatkarek
Reprezentacja USA od samego początku miała zapewniony udział w finałowym turnieju Ligi Narodów. Powodem tego był fakt, że właśnie w Stanach Zjednoczonych zaplanowano imprezę pucharową.

Mimo to Amerykanki musiały walczyć o jak najlepsze rozstawienie. I gdyby nie sensacyjna porażka z Chinami na zakończenie zmagań w grupie, reprezentacja ta zakończyłaby zmagania na pierwszym miejscu. Ostatecznie jednak wyżej uplasowała się Polska.

Tym samym gospodynie finałowego turnieju w ćwierćfinale trafiły na Japonię. Był to jeden z dwóch rywali, który w tegorocznej Lidze Narodów pokonał USA. Mimo to i tak Stany Zjednoczone były faworytem tego spotkania.

W premierowej odsłonie trzeba było czekać na drugą część, by zaczęły się emocje. Za każdym razem, gdy Amerykanki budowały przewagę, rywalki momentalnie łapały kontakt. Ostatecznie po wyrównanej końcówce od stanu 23:23 gospodynie zdobyły dwa punkty z rzędu, dzięki czemu zwyciężyły na inaugurację.

Obraz gry nie zmienił się po przerwie. Zbudowana przewaga w końcówce (20:17) okazała się kluczem do sukcesu dla USA. Reprezentacja ta ostatecznie zwyciężyła 25:21 i była o krok od półfinału.

Jednak w kolejnej partii podrażnione Japonki spisywały się lepiej. W pewnym momencie ich przewaga wynosiła nawet siedem punktów (19:12). I właśnie z taką przewagą siatkarki z Azji zwyciężyły trzeciego seta i przedłużyły szansę na powrót do meczu.

Po zmianie stron Amerykanki zrobiły wszystko, by zakończyć to spotkanie. Już w połowie seta ich przewaga wynosiła siedem "oczek" (15:8). Mimo że w końcówce Japonia się zbliżyła (18:21), to ostatecznie cztery kolejne akcje zakończyły siatkarki grająca we własnym kraju.

Teraz USA czeka na swojego przeciwnika w półfinale. Będzie nim Turcja lub Włochy. W finale natomiast potencjalnym rywalem Amerykanek jest reprezentacja Polski, która również zameldowała się w tym etapie Ligi Narodów.