Niespodzianka w Gdańsku. Faworyt tylko z setem

Trefl Gdańsk dość nieoczekiwanie ograł w czterech setach Asseco Resovię Rzeszów. To kolejne potwierdzenie bardzo dobrej dyspozycji podopiecznych Igora Juricicia.

Mateusz Wasiewski
siatkarze Trefla Gdańsk PAP / Adam Warżawa / Na zdjęciu: siatkarze Trefla Gdańsk
Dyspozycja gdańskiego klubu to jedna z większych pozytywnych niespodzianek w tym sezonie PlusLigi. Podobieczni Igora Juricicia prezentują się ze świetnej strony od pierwszej kolejki, dzięki czemu plasują się w czołówce tabeli.

Ostatnio jednak zawodnicy Trefla Gdańsk złapali delikatną zadyszkę. Ugrali zaledwie jednego seta w dwóch niedawno rozegranych meczach wyjazdowych. 0:3 z PSG Stalą Nysa i 1:3 z Exact Systems Hemarpol Częstochowa to zdecydowanie nie są wyniki, które zadowoliłyby Gdańskich Lwów.

W sobotę do Ergo Areny przyjechał zespół Asseco Resovii Rzeszów. O grze podopiecznych Giampaolo Medeiego można powiedzieć naprawdę wiele. Ich dyspozycja bardzo faluje. Jedno jest pewne - zgadza się ich dorobek punktowy przy dwunastu zwycięstwach i tylko dwóch porażkach.

Goście byli faworytem weekendowego starcia. Niemniej to starcie zapowiadało się naprawdę interesująco. Początek okazał się wyrównany. Przyjęcie po obu stronach siatki wyglądało bardzo podobnie. Wraz z trwaniem premierowej partii coraz lepiej w ataku prezentowali się gdańszczanie. Ich gra była poukładana.

Świetnie spisywał się Piotr Orczyk, który, tak jak w ostatnim czasie, wyszedł w szóstce zamiast Jana Martineza. Argentyńczyk z kolei pełnił w starciu z Resovią rolę libero. Poza składem znalazł się Voitto Koykka.

Goście z Jakubem Buckim na pozycji atakującego mieli problem z mocą ofensywną. Szczególnie źle wyglądał wyjątkowo nieskuteczny Torey Defalco. Ponadto z boiska z powodu pewnych problemów z palcem zszedł Jakub Kochanowski. Wszystko to złożyło się na wygraną gdańszczan w pierwszym secie.

W drugiej partii niewiele się zmieniło - poza tym, że trener Medei mocno rotował składem. Cały czas na lewym skrzydle oraz z drugiej linii szalał Orczyk. Rywale nie mieli pomysłu na to, jak go zatrzymać.

Od stanu 15:15 gospodarze zaliczyli dwie niezwykle istotne mini serie punktowe, które pozwoliły im na względny komfort w końcowej fazie. Rzeszowianie zbliżyli się na jeden punkt, ale ostatecznie przegrali 23:25.

Trzeci set to delikatne przebudzenie Asseco Resovii Rzeszów. Delikatny, bo goście cały czas nie grali na poziomie swoich możliwości. Oglądaliśmy też wielu zawodników rezerwowych - Mordyla (który zaliczył dobre wejście), Rejno czy Staszewskiego.

W drugiej części tej partii Trefl Gdańsk powrócił do wysokiej skuteczności. Niesamowitą jakość utrzymywał Piotr Orczyk, nie zawodzili Kewin Sasak oraz Mikołaj Sawicki. Ostatni z nich miał jednak ogromne problemy z zagrywką.

Ostatecznie o losach tego seta zadecydowała gra na przewagi. Faworyci meczu zdołali wyjść z niej zwycięsko. Czy to był początek ich kolejnego w tym sezonie powrotu?

Otóż nie. Gdańszczanie potwierdzili swoją wyższość w czwartym, a zarazem ostatnim secie. Wszystko lepiej wyglądało po stronie zespołu gospodarzy. Ofensywa i organizacja gry mogła się podobać. Tym samym Trefl odniósł bardzo ważne zwycięstwo za trzy punkty w kontekście Pucharu Polski. Asseco Resovia ma o czym myśleć przed meczem wyjazdowym w Lidze Mistrzów...

Trefl Gdańsk - Asseco Resovia Rzeszów 3:1 (25:20, 25:23, 31:33, 25:19)

Trefl: Droszyński, Sasak, Niemiec, Urbanowicz, Orczyk, Sawicki, Martinez (libero) oraz Nasewicz

Resovia: Drzyzga, Bucki, Kłos, Kochanowski, DeFalco, Cebulj oraz Boyer, Kozub, Mordyl, Louati

MVP: Piotr Orczyk