I liga: Trefl jedną nogą w finale - relacja z meczu Trefl Gdańsk - Avia Świdnik

Trefl Gdańsk wygrał wtorkowy mecz play-off przeciwko drużynie Avii Świdnik. Tym razem gdańszczanie wygrali na własnym parkiecie 3:1 i są już bliscy awansu do finału pierwszoligowych rozgrywek.

Michał Gałęzewski

Pierwszy set rozpoczął się bardzo równo. Pierwsze dwie akcje gdańszczanie wygrali przy stanie 4:4, a przewagę czterech punktów zyskali po błędzie Marcina Jarosza. Trefl prowadził po tym zdarzeniu 9:5 i przez kolejne minuty utrzymywali tą przewagę. Pod koniec seta zaczęli ją nawet powiększać, a po uderzeniu w sufit po przyjęciu zawodnika Avii, prowadzili już 22:14. Ostatecznie pierwszego seta Trefl Gdańsk wygrał 25:17, po ataku Andrzeja Skórskiego na potrójnym bloku.

Drugą część gry minimalnie lepiej rozpoczął Trefl. Avia popełniała błędy w przyjęciu, jednak nie dała wyjść gdańszczanom na większą, niż dwupunktową przewagę. Gra toczyła się punkt za punkt. Ten stan rzeczy przełamał swoim blokiem Wojciech Pawłowski i Marcin Malicki, który zaliczył asa serwisowego. Avia prowadziła 12:10, a niedługo później wyszli na czteropunktowe prowadzenie. 23:19. Ostatecznie Avia wygrała 25:22.

Ta porażka najwyraźniej podrażniła ambicje podopiecznych Jerzego Strumiło, który nie chcieli powtórki z poniedziałku, kiedy to przegrali drugiego i trzeciego seta i musieli grać tie breaka. Gdańskie Lwy szybko zyskały 3-4 punktową przewagę. Przy stanie 8:4 dla gospodarzy, Krzysztof Lemieszek wziął czas. Mimo to przewaga zaczęła rosnąć i przy stanie 16:9 wzrosła do siedmiu, a po ataku Waldemara Świrydowicza ze środka do dziewięciu punktów. Pod koniec seta znakomicie zagrywał Michał Żuk i Trefl wygrał aż 25:15.

Od początku czwartego seta, toczyła się bardzo wyrównana gra. Działo się tak do stanu 10:10, kiedy to Trefl po własnym ataku i dwóch błędach gości wyszedł na trzypunktowe prowadzenie. Później gdańszczanie zaczęli budować swoją przewagę i Avia nie mogła już zatrzymać nadmorskiego walca. Trefl wygrał do 17 i do wyeliminowanie świdnickiego klubu wystarczy im jedno zwycięstwo. Teraz rywalizacja przenosi się do Świdnika, gdzie Avia będzie musiała dwukrotnie pokonać Trefla, aby móc zagrać piąte spotkanie, które odbyłoby się w Gdańsku. Trefl będzie chciał jednak wygrać już kolejne spotkanie i zapewnić sobie awans do finału I ligi.

Trefl Gdańsk - ASPS Avia Świdnik 3:1 (25:17, 22:25, 25:15, 25:17)

Trefl: Gorzkiewicz, Skórski, Gomez, Świrydowicz, Wilk, Żuk, Żurek (libero) oraz Kaczmarek, Zumbera, Gajowczyk, Węgrzyn.

Avia: Guz, Michalski, Jarosz, Pawłowski, Makowski, Malicki, Kowalski (libero) oraz Kurek, Jaskulski, Wójcicki.