Akademiczki ze Śląska walczą o I ligę. Pierwsza runda na remis

Siatkarki AZS Politechniki Śląskiej Gliwice fazę zasadniczą II ligi kobiet zakończyły na fotelu lidera. W miniony weekend w pierwszej rundzie play off o awans do I ligi walczyły z UKS Sokół Katowice.

Marcin Ziach

Siatkarki dwóch największych uczelni na Śląsku w siostrobójczej walce zmierzyły się ze sobą w pierwszych pojedynkach play off i dość niespodziewanie po pierwszej rundzie notujemy remis.

Rywalizacja rozpoczęła się od dwóch spotkań w Gliwicach. Sobotni wieczór w hali przy Kaszubskiej należał do zawodniczek UKS Sokoła 43 AZS AWF Katowice. Niżej notowane siatkarki ze stolicy regionu w hali liderek poczynały sobie bez kompleksów i już po pierwszym secie pojedynku mogły cieszyć się z prowadzenia.

Druga i trzecia odsłona rywalizacji należały zdecydowanie do Akademiczek z Gliwic, które wygrały kolejno do dwunastu i piętnastu. W czwartym - jak się wydawało - decydującym secie na przewagę wygrały jednak katowiczanki i mecz rozpoczął się od nowa.

Niespodziewanie w decydującej odsłonie znów dominowały zawodniczki z Katowic, które wygrały pewnie i wysoko 15:10.

To pozwoliło siatkarkom Sokoła uwierzyć, że choć skazywane na pożarcie mogą powalczyć o awans do I liga kobiet. Niedzielny rewanż był tego kolejnym świadectwem, choć tym razem górą były podopieczne Krzysztofa Czapli.

Gliwiczanki mecz rozpoczęły od spokojnego zwycięstwa w pierwszym secie do dwudziestu. Kolejne dwie odsłony należały jednak... do katowiczanek, które wyszły na prowadzenie 2:1, triumfując w setach kolejno trzema i dwoma punktami. Kiedy wydawało się, że sensacja wisi w powietrzu - znów do roboty wzięły się zawodniczki AZS, które w czwartym secie triumfowały sześcioma punktami

W tie breaku górą były ponownie gospodynie, choć zwycięstwo nie przyszło im łatwo. Ciśnienia nie wytrzymał trener Czapla, który przy stanie 14:13 za opóźnianie gry został ukarany czerwona kartką i znów na tablicy wyników pojawił się remis. Dwie ostatnie akcje należały jednak do gospodyń i ostatecznie gliwiczanki triumfowały 16:14.

Rywalizacja o przepustkę na zaplecze Orlen Ligi Kobiet toczy się do trzech zwycięstw. Kolejna jej odsłona odbędzie się w dniach 22-23 marca w Katowicach. Jeśli oba mecze nie zakończą się zwycięstwami jednego zespołu - decydująca batalia odbędzie się ponownie w gliwickiej hali.

AZS Politechnika Śląska Gliwice - UKS Sokół 43 AZS AWF Katowice 2:3
(22:25, 25:12, 25:17, 24:26, 10:15)

AZS Politechnika Śląska Gliwice - UKS Sokół 43 AZS AWF Katowice 3:2
(25:20, 22:25, 23:25, 25:19, 16:14)