Historia MŚ: Brazylia 1960 - ZSRR wraca na tron

W pierwszych mistrzostwach świata rozgrywanych poza Europą nie zabrakło emocji, również tych pozaboiskowych - z udziału w turnieju wycofały się bowiem trzy drużyny. Tytuł mistrzów powędrował do ZSRR.

Olga Krzysztofik

Podczas pierwszych mistrzostw świata rozgrywanych poza granicami Europy dużo wydarzyło się jeszcze przed startem zmagań. W turnieju udział wzięły wszystkie zgłoszone reprezentacje poza trzema drużynami, po wylosowaniu grup eliminacyjnych z rywalizacji wycofały się bowiem Indie, Dominikana oraz Meksyk. Ostatecznie do walki o mistrzowski tytuł stanęło czternaście zespołów.

Mistrzostwa świata w roku 1960 zagościły w Rio de Janeiro oraz Sao Paulo, lecz w turnieju zabrakło ekip ze światowej czołówki - Bułgarii oraz Jugosławii.
Zespoły podzielono na pięć grup eliminacyjnych, skąd dwie najlepsze drużyny uzyskiwały awans do finału A, natomiast pozostałe walczyły w finale B. W fazie eliminacyjnej nie było niespodzianek, a wyniki z tego etapu zostały zaliczone w finale A. Runda finałowa była rozgrywana systemem kołowym po jednym meczu, a tytuł mistrza świata przypadał ekipie, która zdobyła najwięcej punktów.

Medal dla Polski znowu był blisko

Biało-czerwoni, po uplasowaniu się w poprzednich mistrzostwach na czwartej pozycji, mieli szanse na zajęcie medalowego miejsca. Fakt, że w Brazylii zabrakło mocnych ekip Bułgarii i Jugosławii, szerzej otwierał Polakom drzwi do medalu.

Podopieczni Gwidona Grochowskiego trafili do finału A, gdzie już w pierwszym spotkaniu trafili na mocną Czechosłowację. O ile biało-czerwoni wygrali premierową partię, o tyle następne przegrali i mogli pożegnać się z marzeniami o miejscu na podium IV Mistrzostw Świata mężczyzn. Porażki z innymi potęgami, Rumunami w fazie eliminacyjnej oraz w finale A ze Związkiem Radzieckim, sprawiły, że nasi reprezentanci uplasowali się na czwartym miejscu. Polacy zajęli tę samą pozycję, co w roku 1956, lecz tym razem był to mniejszy sukces.

W składzie biało-czerwonych znaleźli się Wojciech Rutkowski, Mirosław Schlief, Alfred Szperling, Ryszard Sierszulski, Tadeusz Siwek, Leonard Tietianiec, Aleksander Gediga, Jerzy Suchanek, Zbigniew Rusek, Stanisław Cieniuch oraz Bohdan Tomaszewski.

Niepokonani Rosjanie, dramatyczna walka o medale

Po tym jak w roku 1956 złoty medal wywalczyła reprezentacja Czechosłowacji, siatkarze ze Związku Radzieckiego chcieli powrócić na najwyższy stopień podium. ZSRR zmierzyło się z odwiecznym rywalem w finale A, spotkanie było jednostronne i ze zwycięstwa mogła cieszyć się Sborna. Tym samym Związek Radziecki powrócił na tron, zdobywając trzeci złoty medal mistrzostw świata. Wartym podkreślenia jest fakt, że Rosjanie nie przegrali w trakcie turnieju ani jednego meczu.

Ówczesnym obrońcom tytułu, czyli siatkarzom Czechosłowacji, pozostała walka o krążki z mniej cennego kruszcu. Drugiej pozycji musieli oni bronić aż do ostatniej kolejki finału A, w której rozgrywali spotkanie z Rumunami - bezpośrednim przeciwnikiem w walce o srebro. W czwartej partii reprezentacja Rumunii obroniła piłkę meczową, lecz ostatecznie to Czechosłowacy triumfowali i zostali wicemistrzami świata.

Komplet wyników turnieju i klasyfikacja końcowa:

Grupa I

Wenezuela - Urugwaj 3:1 (15:8, 15:7, 9:15, 15:3)
Brazylia - Wenezuela 3:0 (15:6, 15:4, 15:6)
Brazylia - Urugwaj 3:0 (15:7, 15:5, 15:9)

Kolejność w grupie: 1. Brazylia, 2. Wenezuela, 3. Urugwaj. Z gry wycofały się Indie

Grupa II

ZSRR - Paragwaj 3:0 (15:2, 15:6, 15:2)
Japonia - Paragwaj 3:1 (19:17, 15:12, 11:15, 15:10)
ZSRR - Japonia 3:0 (15:8, 15:9, 15:7)

Kolejność w grupie: 1. ZSRR, 2. Japonia, 3. Paragwaj.

Grupa III

Czechosłowacja - Argentyna 3:0 (15:5, 15:7, 15:8)
Węgry - Argentyna 3:0 (17:15, 15:9, 15:3)
Czechosłowacja - Węgry 3:1 (15:9, 10:15, 15:13, 15:6)

Kolejność w grupie: 1. Czechosłowacja, 2. Węgry, 3. Argentyna.

Grupa IV

Rumunia - Peru 3:0 (15:0, 15:0, 15:1)
Polska - Peru 3:0 (15:3, 15:1, 15:5)
Rumunia - Polska 3:1 (15:11, 15:7, 11:15, 15:9)

Kolejność w grupie: 1. Rumunia, 2. Polska, 3. Peru.

Grupa V

USA - Francja 3:2 (15:10, 13:15, 13:15, 15:9, 15:9)

Kolejność w grupie: 1. USA, 2. Francja. Z gry wycofały się Dominikana i Meksyk.

Grupy finałowe

Finał B (11-14)

Argentyna - Urugwaj 3:2 (7:15, 15:9, 15:13, 14:16, 15:10)
Paragwaj - Peru 3:0 (15:8, 15:5, 15:10)
Urugwaj - Peru 3:0 (15:8, 15:3, 15:10)
Argentyna - Paragwaj 3:2 (9:15, 17:15, 13:15, 15:10, 15:8)
Paragwaj - Urugwaj 3:1 (15:10, 12:15, 15:9, 15:8)
Argentyna - Peru 3:1 (15:6, 12:15, 15:10, 15:12)

Kolejność: 11. Argentyna, 12. Paragwaj, 13. Urugwaj, 14. Peru.

Finał A (1-10)

Zaliczone: USA - Francja 3:2, Rumunia - Polska 3:1, Czechosłowacja - Węgry 3:1, ZSRR - Japonia 3:0, Brazylia - Wenezuela 3:0

Czechosłowacja - Polska 3:1 (13:15, 15:10, 15:10, 15:13)
Rumunia - Japonia 3:0 (15:7, 15:9, 15:3)
Brazylia - Francja 3:0 (15:10, 15:6, 15:9)
Węgry - Wenezuela 3:0 (15:7, 15:4, 15:8)
Polska - Węgry 3:1 (15:12, 15:3, 9:15, 15:10)
ZSRR - Wenezuela 3:0 (15:4, 15:11, 15:2)
Rumunia - Brazylia 3:1 (10:15, 15:11, 15:13, 15:9)
Czechosłowacja - Japonia 3:0 (15:13, 15:11, 15:9)
Rumunia - USA 3:1 (9:15, 15:6, 15:5, 15:6)
Polska - Japonia 3:1 (15:5, 11:15, 15:8, 15:9)
Czechosłowacja - Brazylia 3:0 (15:13, 15:8, 15:6)
ZSRR - Węgry 3:1 (15:10, 11:15, 15:13, 15:7)
Francja - Wenezuela 3:0 (15:13, 15:4, 17:15)
ZSRR - Polska 3:1 (7:15, 15:4, 15:8, 15:11)
Węgry - Francja 3:0 (15:9, 15:8, 15:7)
Rumunia - Wenezuela 3:0 (15:11, 15:1, 15:4)
Brazylia - Japonia 3:0 (15:10, 15:8, 16:14)
Czechosłowacja - USA 3:0 (15:9, 15:8, 15:0)
Polska - Brazylia 3:2 (15:8, 19:21, 15:3, 11:15, 15:11)
ZSRR - Rumunia 3:1 (15:13, 16:14, 10:15, 15:11)
ZSRR - Francja 3:1 (15:11, 14:16, 15:2, 15:8)
Rumunia - Węgry 3:1 (13:15, 15:5, 15:6, 15:6)
Czechosłowacja - Wenezuela 3:0 (15:6, 15:2, 15:0)
Polska - Francja 3:0 (15:13, 15:13, 15:9)
USA - Japonia 3:1 (12:15, 15:12, 15:10, 15:12)
Japonia - Wenezuela 3:0 (15:13, 15:4, 15:3)
USA - Brazylia 3:2 (8:15, 15:12, 15:6, 4:15, 15:9)
Polska - USA 3:1 (15:12, 15:10, 10:15, 15:10)
ZSRR - Czechosłowacja 3:0 (15:12, 15:10, 15:4)
Rumunia - Francja 3:0 (15:5, 15:9, 15:9)
Węgry - Japonia 3:0 (15:12, 15:13, 15:13)
Czechosłowacja - Francja 3:0 (15:8, 15:8, 15:10)
Brazylia - Węgry 3:2 (15:8, 14:16, 13:15, 15:13, 15:6)
USA - Wenezuela 3:0 (15:8, 15:6, 15:11)
ZSRR - Brazylia 3:1 (15:9, 13:15, 15:5, 15:11)
Czechosłowacja - Rumunia 3:2 (15:6, 11:15, 15:12, 15:17, 15:11)

Klasyfikacja końcowa: 1. ZSRR, 2. Czechosłowacja, 3. Rumunia, 4. Polska, 5. Brazylia, 6. Węgry, 7. USA, 8. Japonia, 9. Francja, 10. Wenezuela, 11. Argentyna, 12. Paragwaj, 13. Urugwaj, 14. Peru.

Poprzednie edycje:

1949, 1952, 1956.

*Autor posiłkował się publikacją autorstwa Krzysztofa Mecnera "Historia Siatkówki - Mistrzostwa Świata" (Kompleksowa Usługa Wydawnicza "BENIGIER-MEDIA", Katowice, styczeń 2007)