Liga Mistrzów, gr. A: Drugi przegrany tie break włoskiej ekipy - relacja z meczu Knack Roeselare - Copra Elior Piacenza

W Roeselare warunki, jakie postawił tamtejszy zespół, okazały się za trudne dla włoskiej Copry Piacenza. Belgijska drużyna w pięciosetowym boju wywalczyła drugie zwycięstwo w Lidze Mistrzów.

Monika Skrzyniarz-Gwizdała
Bohaterowie pierwszego z meczów grupy A, w spotkaniach inauguracyjnych mieli zmienne szczęście. Zespół Copry Piacenza po pięciosetowym boju musiał uznać wyższość mistrzów Rumunii, natomiast Knack Roeselare rozpoczęło europejskie zmagania od zwycięstwa za 3 punkty na wyjeździe z Dragons Lugano.
Początek pierwszej partii sugerował dominację drużyny z Piacenzy. Jednak tuż przed drugą przerwą techniczną wówczas kontrolująca grę Copra, po bloku na atakującym Kevinie Le Roux straciła prowadzenie na rzecz belgijskiego zespołu (16:14). Włosi zdołali odrobić starty po wejściu w pole serwisowe Alexey Ostapenko (19:19). Niestety dla ekipy z półwyspu apenińskiego, zagrywki rosyjskiego siatkarza wystarczyły zaledwie na wyrównanie wyniku. Gospodarze okazali się bezwzględni w wykorzystywaniu błędów własnych przeciwnika i bez większych problemów zdołali zamknąć wynik seta 25:22.

Od samego początku drugiego seta, mimo braku odwzorowania na tablicy wyników, to siatkarze z Piacenzy nadawali rytm grze. Pozwoliła im na to poprawa skuteczności w ataku oraz ograniczenie błędów własnych. Jednak podobnie jak w odsłonie otwierającej spotkanie, tak i w kolejnej - przed drugą przerwą techniczną, we włoską grę wdarło się rozluźnienie co pozwoliło na wyrównanie stanu seta przez gospodarzy. Wprawdzie Belgom udało się dogonić rywala, ale w kluczowych momentach nie wykorzystali swoich szans i oddali seta do 22.

Trzecia odsłona okazała się najbardziej wyrównaną. Oba zespoły raz po raz wymieniały się prowadzeniem wyniku, a na pierwszy plan wysunęli się Kevin Le Roux po stronie gości oraz Hendrik Tuerlinckx w drużynie gospodarzy. Całości odsłony stojącej na dobrym sportowym poziomie, blasku odebrała ostatnia akcja, w której bohaterami okazali się sędziowie dyktujący kontrowersyjną piłkę dla Copry.

Poddenerwowani gospodarze mocno zaznaczyli swoją obecność w kolejnym secie, dominując pierwszą część gry. Jednakże Włosi szybko zdołali wrócić do wcześniejszej dyspozycji i mimo tego, że ówcześni liderzy Copry stali się niewidoczni w ataku, podopieczni Andrei Radiciego przejęli inicjatywę. W końcówce po raz kolejny swoje 5 minut mieli sprawiedliwi spotkania, przy czym nieoczekiwanie na prowadzenie wysunął się zespół Knack Roselare i wygrał partię dającą tie breaka do 24.

W tie breaku rywalizacja się zaostrzyła. Belgijski blok na Hristo Zlatanovie oraz as serwisowy Tomasa Rousseaux zrobiły różnicę, dzięki której mecz zakończył się korzystnym wynikiem dla gospodarzy.

Przegrana Copry z Knack Roeselare jest drugą dla włoskiej ekipy porażką w tegorocznych europejskich pucharach. Natomiast dla belgijskiej drużyny jest to drugie zwycięstwo dające pozycję lidera grupy A po dwóch kolejkach. W sytuacji, w której większe znaczenie ma liczba wygranych meczów niż zdobytych punktów, dzisiejszy wynik jest ogromną zaliczką dla podopiecznych Emile Rousseaux, z kolei włoski zespół stawia w niekorzystnej sytuacji przed kolejnymi występami na europejskich parkietach.

Knack Roeselare - Copra Elior Piacenza 3:2 (25:22, 22:25, 23:25, 26:24, 15:12)

Knack: Coolman, Tuerlinckx, Rousseaux, Tervaportti, Verhanneman, Paulides, Dejonckheere (libero) oraz Van Hirtum, Van De Velde

Copra: Le Roux, Vermiglio, Papi, Ostapenko, Zlatanov, Kohut, Mario (libero) oraz Alletti, Marra, Massari

W drugim meczu grupy A Ligi Mistrzów zmierzą się ze sobą mistrz Rumunii - Tomis Constanta oraz szwajcarski Dragons Lugano. Spotkanie odbędzie się w czwartek (20.11.2014) o godzinie 17:00.