Liga włoska: Piękna porażka Bereniki Tomsi, Katarzyna Skorupa lepsza w "polskim" starciu

Niemal każda polska siatkarka grająca we włoskiej ekstraklasie miała powody do zadowolenia po 13. kolejce spotkań. Wybitny mecz rozegrała atakująca Berenika Tomsia.

Michał Kaczmarczyk

Ważne trzy punkty zdobył zespół Joanny Wołosz, który pokonał drużynę z Conegliano, osłabioną brakiem kontuzjowanej Alishy Glass (na jej miejsce szybko została sprowadzona inna amerykańska rozgrywająca, najlepsza zawodniczka tegorocznych finałów NCAA Micha Hancock) . W zgodnej opinii obu szkoleniowców "Motyle" rozegrały jedno z najlepszych spotkań w sezonie, udowadniając swoje umiejętności zwłaszcza w czwartym secie, gdy zespół Nicoli Negro prowadził już 16:11, a mimo to gospodynie sięgneły po zwycięstwo w całym meczu. Polka zdobyła w całym spotkaniu 3 punkty, z czego jeden blokiem, poza tym wykreowała ona na gwiazdę widowiska atakującą Valentinę Diouf, która zakończyła mecz z dorobkiem 23 "oczek".

Unendo Yamamay Busto Arsizio - Imoco Conegliano 3:1 (21:25, 25:19, 25:19, 25:21)

Busto Arsizio: Ljubuszkina, Michel, Marcon, Wołosz, Diouf, Havelkova, Leonardi (libero) oraz Rania, Perry, Pisani

Conegliano: Adam, Katić, Ozsoy, Nikołowa, Barcellini, Barazza, De Gennaro (libero) oraz Furlan, Fiorin, Nicoletti

13. kolejka spotkań we włoskiej ekstraklasie siatkarek przyniosła starcie zespołów Katarzyny Skorupy i Mileny Radeckiej. Ostatecznie po czterech setach lepsza okazała się ekipa z Casalmaggiore, która zaprezentowała lepszą skuteczność w ataku oraz dokładniejsze przyjęcie. Rossoblu miały szansę na sprawienie niespodzianki w czwartej partii, gdy niemal doprowadziły przy piłce meczowej dla rywala do remisu, jednak spotkanie zakończyła wspomniana Skorupa dzięki wygranej walce na siatce.

Była zawodniczka Rabity Baku zdobyła 6 punktów, z czego aż 3 blokiem, zaś Radecka dwukrotnie zatrzymywała udanie ataki rywalek. Rozgrywająca "Foppy" musiała sobie radzić z gorszą dyspozycją Celeste Plak, przez co więcej piłek do ataku otrzymały Sara Loda i Miriam Sylla (19 i 14 pkt.), natomiast w zespole Skorupy z doskonałej strony pokazały się Marika Bianchini (18 pkt.) oraz Jovana Stevanović i Valentina Tirozzi (16 pkt).

Pomi Casalmaggiore - Foppapedretti Bergamo 3:1 (25:21, 20:25, 25:18, 25:23)

Casalmaggiore: Ortolani, Skorupa, Bianchini, Gibbemeyer, Stevanović, Tirozzi, Sirressi (libero) oraz Gennari, Zago

Bergamo: Loda, Paggi, Blagojević, Melandri, Radecka, Plak, Merlo (libero) oraz Sylla, Mori

Dość niespodziewanie wydarzeniem kolejki okazał się mecz w Modenie, który zakończył się zwycięstwem gospodyń. Ekipie Alessandro Beltramiego nie przyszło ono jednak łatwo: po dwóch przegranych setach zespół Bereniki Tomsi podjął walkę mimo fatalnej sytuacji i po dwóch kolejnych, stojących na fantastycznym poziomie setach doprowadził do równie emocjonującego tie-breaka, w którym minimalnie lepszy okazał się faworyt.

Bez wątpienia głównymi bohaterkami sportowego spektaklu były atakujące obu zespołów. Tomsia zdobyła aż 32 punkty (46-procentowa skuteczność, 4 bloki i 2 asy), jednak została ona przyćmiona przez Chorwatkę Samantę Fabris, autorkę aż 40 "oczek"! Do pobicia przez 23-latkę punktowego rekordu całej ligi zabrakło jedynie 7 dobrych zbić.

Liu-Jo Modena - Metalleghe Sanitars Montichiari 3:2 (25:14, 25:23, 26:28, 24:26, 18:16)

Modena: Rousseaux, Heyrman, Folie, Piccinini, Fabris, Rondon, Arcangeli (libero) oraz Crianti, Maurotti, Ikić

Montichiari: Dalia, Brinker, Tomsia, Gioli, Vindevoghel, Olivotto, Ghilardi (libero) oraz Alberti, Mingardi, Saccomani, Milani