Puchar Włoch: Joanna Wołosz zagra w Final Four

Tylko jedna polska zawodniczka pozostała w grze o krajowy puchar żeńskiej Serie A1. "Motyle" w trzech setach pokonały zespół Katarzyny Skorupy.

Michał Kaczmarczyk

Wielkie powody do radości po decydujących spotkaniach ćwierćfinału Coppa Italia miał zespół Joanny Wołosz, który potwierdził swoją rosnącą formę, pokonując w trzech setach Pomi Casalmaggiore, aktualnie trzeci zespół ligi. Każda z trzech partii miała podobny przebieg: zażarta walka do 20. punktu i ogromne nerwy w decydujących momentach, a wszystko rozstrzygały ataki bohaterki spotkania, Valentiny Diouf (25 punktów w całym meczu). Katarzyna Skorupa (4 punkty, w tym 3 bloki) musiała tym razem uznać wyższość "Motyli", zasłużenie awansujących po raz piąty z rzędu do półfinałów krajowego pucharu. Natomiast Wołosz (1 blok) mogła cieszyć się z całą ekipą w... wakacyjnym stylu, z parasolem plażowym i okularami słonecznymi.

Co prawda ekipa z Montichiari wygrała z liderem tabeli Serie A1, Igor Gorgonzolą Novara, w czterech setach, ale pierwsza partia spotkania wygrana przez zespół Luciano Pedulli oznaczała, że Berenika Tomsia i jej koleżanki mogą pożegnać się z marzeniami o Final Four. Beniaminek włoskiej ekstraklasy wykazał się ambicją, wygrywając trzy pozostałe partie: polska atakująca rozegrała fantastyczne zawody, punktując aż 25 razy (49 proc. skuteczności), w tym trzykrotnie po udanych blokach.
Radość Radość "Motyli" po awansie do Final Four Pucharu Włoch
Szansę na półfinał miała także drużyna Mileny Radeckiej, która uległa w czterech setach zespołowi Imoco Conegliano, przez co do rozstrzygnięcia losów rywalizacji był konieczny złoty set. W nim minimalnie lepsze okazały się podopieczne Rossano Bertocco, a jedną z bohaterek widowiska była znana polskim kibicom Rachael Adams (21 punktów, 65 proc. skuteczności, 8 bloków). Polka zanotowała 2 "oczka" w całym starciu. Złoty set został rozegrany także w konfrontacji zespołów z Piacenzy i Modeny, ostatecznie zwyciężyła w nim drużyna Francesci Piccinini i Helene Rousseaux.

Turniej finałowy Pucharu Włoch odbędzie się w dniach od 28 lutego do 1 marca w Rimini. W półfinałach Yamamay Busto Arsizio zagra z Liu-Jo Modeną, a Imoco Conegliano z Igor Gorgonzolą Novara.

Wyniki rewanżowych spotkań Pucharu Włoch siatkarek:

Igor Gorgonzola Novara - Metalleghe Sanitars Montichiari 1:3 (25:22, 16:25, 31:33, 23:25)

Imoco Conegliano  - Foppapedretti Bergamo 3:1 (25:21, 24:26, 25:18, 25:22, złoty set: 15:13

Pomi Casalmaggiore - Unendo Yamamay Busto Arsizio 0:3 (22:25, 23:25, 23:25)

Liu-Jo Modena - Nordmeccanica Piacenza 3:1 (19:25, 27:25, 25:17, 25:14), złoty set: 15:13