Liga turecka: Zacięte spotkanie i tie break dla Canakkale

W 17. kolejce tureckiej ekstraklasy kobiet zespół Canakkale w składzie z Elżbietą Skowrońską podejmował ekipę Bursa BBK. Spotkanie zakończyło się po pięciu setach z korzyścią dla "polskiej" drużyny.

Monika Skrzyniarz-Gwizdała
Canakkale Belediyesi po raz kolejny przyszło zmierzyć się z sąsiadem w ligowej tabeli. Mecz zgodnie z założeniami okazał się zaciętą walką obu zespołów, z której ostatecznie zwycięsko wyszły podopieczne Uzeyira Ozduraka.
W wyrównanej partii otwierającej rywalizację o zwycięstwie ekipy Bursa BBK zadecydowały błędy własne gospodyń popełnione w kluczowych momentach. Podrażnione rezultatem poprzedniego seta siatkarki Canakkale mocno rozpoczęły drugą odsłonę, od razu narzucając własny styl gry.  Choć nadal przodowały w statystykach pod względem popełnianych pomyłek, to ich skuteczność w ataku była na tyle miażdżąca, że pozwoliła zakończyć seta do 14. Głównymi autorkami tak wysokiej przewagi były Jana Matiasovska oraz Elżbieta Skowrońska.

Przebieg trzeciej odsłony był bardzo podobny do pierwszej z różnicą zespołu wiodącego. Po początkowej wymianie punkt za punkt i powrocie z drugiej przerwy technicznej gospodynie asem serwisowym Rominy Lamas oraz punktowym blokiem Ceyda Aktas zyskały trzy oczka przewagi. Dystans do rywalek zdołały utrzymać do końca partii, a o końcowym wyniku po raz kolejny zadecydowały błędy własne w decydującym fragmencie seta.

W czwartej partii przyjezdne wróciły do dyspozycji z początku rywalizacji (8:3). Gra pod dyktando podopieczne Emina Imena zakończyła się przy stanie 22:13. Po wejściu w pole serwisowe Rominy Lamas oraz kapitalnej grze w bloku wcześniej wspomnianej tureckiej środkowej (22:20, 23:23) gospodynie złapały kontakt z przeciwniczkami. Jednak mimo efektywnego powrotu do gry, "polski" zespół po skutecznej kontrze Ivany Milos uległ 24:26.

Tie breaka wygrało Canakkale 15:13. Punktem kulminacyjnym zaciętego seta były dwie zagrywki Hazal Selin Uygur, które pozwoliły zdobyć wymaganą dwupunktową przewagę do zakończenia rywalizacji.

Polska przyjmująca łącznie zdobyła 17 punktów, w tym 16 atakiem oraz 1 blokiem. Atakowała ze skutecznością 46 proc. W defensywie była 14-krotnie sprawdzana przez rywalki, nie popełniła przy tym żadnego błędu, a średnią przyjęcia utrzymywała na 50 proc. (21 proc. idealnego).

Çanakkale Belediyesi - Bursa BBK 3:2 (21:25, 25:14, 25:22, 24:26, 15:13)

Canakkale: Lamas (5), Matiasovska (24), Uygurtas (3), Korkut (4), Uygur (8), Skowrońska (17), Akoz (libero) oraz Aktas (14), Tanil, Caglar

Bursa: Eryuz (2), Rivera (17), Soroglu (8), Pena (16), Boz (15), Milos (10), Sazlidere (libero) oraz Duzceler, Kafadar (1), Gulac (1), Hatipoglu

***
W pozostałych meczach w szlagierowym spotkaniu pomiędzy Fenerbahce a VakifBankiem zwycięstwo odniosła drużyna Giovanniego Guidetti 3:2. Rezultat derbów w Stambule namieszał w czołówce tabeli. Nadal liderem dotychczasowych rozgrywek jest drużyna VakifBanku, jednak podział punktów w hicie kolejki sprawił, że na drugą lokatę kosztem Fenerbahce wskoczył zespół Eczacibasi.

Wyniki pozostałych spotkań 17. kolejki:

Besiktas Stambuł - Eczacibasi Vitra Stambuł 0:3 (17:25, 19:25, 19:25)
Fenerbahce Grundig Stambuł - VakifBank Stambuł 2:3 (25:16, 20:25, 25:21, 22:25, 13:15)
Yesilyurt Stambuł - Ilbank 0:3 (17:25, 13:25, 23:25)
Sariyer - Idman Ocagi 3:0 (25:23, 25:21, 25:19)
Nilufer - Galatasaray Daikin Stambuł 0:3 (26:25, 19:25, 21:25)