Irańska Federacja ugięła się pod presją radykałów, grożących rozlewem krwi!

Zdjęcie okładkowe artykułu:
zdjęcie autora artykułu

Irańska Federacja Siatkówki, która przed meczami Iranu z USA zapowiadała, że kobiety będą mogły obejrzeć to spotkanie, ostatecznie ugięła się przed intensywnymi protestami islamskich radykałów.

W tym artykule dowiesz się o:

Aktywiści irańscy nie ukrywają niezadowolenia z decyzji siatkarskich władz, które wbrew wcześniejszym ustaleniom, nie pozwoliły kobietom na uczestniczenie w meczu Ligi Światowej pomiędzy reprezentacjami Iranu i USA. Wpływ na to miał zdecydowany sprzeciw islamskich radykałów, którzy protestowali na ulicach przeciwko łamaniu tradycji, zakazującej kobietom udziału w widowiskach sportowych. [ad=rectangle] W ostatnich miesiącach, rząd prezydenta Hassana Rouhaniego wykazywał skłonność do ustępstw w tej sprawie, przychylając się do wniosków Światowej Federacji Siatkówki i opinii międzynarodowej. Wiceprezydent Iranu Shahindokht Molaverdi w ostatnich dniach zapowiedział nawet, że starcie Persów z Amerykanami będzie mogła obejrzeć ograniczona liczba kobiet, głównie z rodzin zawodników. Takie zapewnienia otrzymała również FIVB.

W piątkowy wieczór okazało się jednak, że organizatorzy nie zezwolili kobietom na udział w spotkaniu, odmawiając wstępu na mecz także części dziennikarek. Kontrowersyjna decyzja wywołała liczne protesty w mediach społecznościowych. Pojawiły się również doniesienia o wzmocnionych środkach bezpieczeństwa wokół areny, która w niedzielę gościć ma ekipy Iranu i USA po raz drugi.

Swoje stanowisko w sprawie otwarcia widowisk sportowych dla kobiet wydała również islamska grupa Ansar-e Hezbollah (Zwolennicy Partii Boga). Uważana za półoficjalną grupę paramilitarną, czuwającą nad przestrzeganiem zasad Islamu zagroziła, że jeżeli kobiety wejdą na mecz, poleje się krew. "Sprzeciwiamy się przeciwko legalizacji obecności prostytutek (...) na stadionach. W piątek może dojść do rozlewu krwi" - napisali między innymi w oświadczeniu.

Obecność kobiet podczas widowisk sportowych jest punktem zapalnym pomiędzy radykalnymi islamistami, a bardziej postępową częścią społeczeństwa. Światowe media o całej sprawie usłyszały przed rokiem, kiedy za próbę wejścia na mecz Ligi Światowej Iran - Włochy, aresztowana została między innymi Ghoncech Ghavami. Brytyjka irańskiego pochodzenia spędziła nawet 5 miesięcy w więzieniu.

Źródło artykułu:
Komentarze (36)
avatar
ALLEZ
22.06.2015
Zgłoś do moderacji
1
0
Odpowiedz
Piszesz: " Albo się szanuje drugiego człowieka, albo nie. Szkoda tylko, że cała Europa zaczyna się uginać przed tymi islamskimi zaj*bami" Zastanow sie. Albo się szanuje drugiego człowieka, albo Czytaj całość
Artur Kowalski
22.06.2015
Zgłoś do moderacji
0
2
Odpowiedz
tu się zgadfzamy, prostytutki powinny być izolowane a nie chodzić na mecze..  
avatar
kristobal
21.06.2015
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
W meczu Iran-USA było 10:10 a teraz 18:10 dla Iranu. Tam jakieś cuda niewidy się dzieją chyba  
avatar
kristobal
21.06.2015
Zgłoś do moderacji
2
1
Odpowiedz
szkoda, że nie mamy w sztabie szkoleniowym kobiety ;-) (ani inna reprezentacja z grupy Irańczyków) jedynym wyjściem jest wykluczenie Iranu z rozgrywek LŚ. Może jakaś grupa kobiet będzie chętna Czytaj całość
avatar
baleron
21.06.2015
Zgłoś do moderacji
3
4
Odpowiedz
Ciemnogród, ale przez sport można próbować coś zmienić w takim kraju. Powoli i rozsądnie. I pomyśleć, że gdyby taki Terlikowski, Pospieszalski czy Cejrowski urodzili i wychowali się na tamtych Czytaj całość