ME 2015: Osłabiona Białoruś na drodze reprezentacji Polski

Reprezentacja Białorusi siatkarzy będzie jednym z grupowych przeciwników Biało-Czerwonych podczas mistrzostw Europy, które zostaną rozegrane od 9 do 18 października.

Tomasz Rosiński

Białorusini awans do finałów ME 2015 uzyskali wygrywając swoją grupę w drugiej rundzie kwalifikacji, w której okazali się lepsi od Szwecji, Turcji oraz Danii. Przed dwoma laty w turnieju najlepszych ekip Europy uplasowali się oni na przedostatniej - piętnastej - lokacie, przegrywając w I fazie imprezy z Włochami, Belgami i Duńczykami.

W tym roku białoruski zespół rywalizował w Lidze Europejskiej, w której ostatecznie zajął 7. miejsce (3 zwycięstwa oraz 7 porażek). W tych rozgrywkach jeszcze w składzie kadry Białorusi widniał przyjmujący Olieg Achrem, który jednak nie pomoże swoim rodakom podczas czempionatu Starego Kontynentu. Oprócz niego w EuroVolley nie wystąpi znany z gry w drużynie z Wielunia Serhij Antanowicz, który był niezadowolony brakiem ubezpieczenia ze strony Białoruskiej Federacji Siatkówki.

W obliczu tych nieobecności ciężar gry będzie spoczywał w głównej mierze na dwóch zawodnikach, a mianowicie Andrieju Radziuku i Radziwonie Miskiewiczu, zaś wspierać ich powinni Paweł Awdoczanka, Maksim Morozow oraz Siarhiej Busel.

Białoruscy siatkarze w ramach przygotowań do mistrzostw Europy wzięli udział w Memoriale Wiaczesława Platonowa, w którego finale musieli uznać wyższość (0:3) Biełogorie Biełgorod. Natomiast w ostatnich dniach podopieczni Wiktora Sidielnikowa pokonali w trzech setach bułgarski zespół Neftochimik Burgas.

Podstawowym celem reprezentantów Białorusi, którzy zajmują 20. miejsce w rankingu CEV, w trakcie ME będzie zdobycie bezcennego doświadczenia przed kolejnym sezonem. Ponadto skazywani na porażkę Białorusini z pewnością będą chcieli napsuć krwi faworytom, zaś każdy wywalczony przez nich set w rywalizacji ze Słowenią, Belgią i Polską będzie ich sporym sukcesem.

Skład reprezentacji Białorusi na ME 2015:

Rozgrywający: Aliaksei Kurasz, Dmitrij Wasz.

Środkowi: Maksim Morozow, Siarhiej Busel, Wadzim Pranko.

Przyjmujący i atakujący: Radziwon Miskiewicz, Wiaczesław Charapowicz, Paweł Awdoczanka, Jurij Martynow, Andriej Radziuk.

Libero: Maksim Budziukhin, Stanisław Zaborowski.

Które miejsce Twoim zdaniem w grupie C ME 2015 zajmie Białoruś?