AZS Politechnika Warszawska - ZAKSA KK: Zadecydowały drobne różnice

W 15. kolejce PlusLigi warszawiacy podejmowali lidera tabeli i stoczyli z nim zaskakująco wyrównany pojedynek, choć ostatecznie przegrali 0:3. ZAKSA była odrobinę lepsza w każdym elemencie, choć w żadnym nie przeważała wyraźnie.

Ola Piskorska
PAP / Anna Klepaczko

Mimo jednostronnego wyniku spotkanie na Torwarze pomiędzy AZS Politechniką Warszawska a ZAKSĄ Kędzierzyn-Koźle trudno byłoby określić jako mecz do jednej bramki. Poza drugą połową pierwszego seta gospodarze walczyli z liderem tabeli jak równy z równym, co dobrze odzwierciedlają statystyki spotkania.

Podopieczni trenera Ferdinando De Giorgi wywierali sporą presję w polu serwisowym, dzięki czemu mają na koncie więcej asów, ale też popełnili więcej pomyłek od gospodarzy. Kluczowe dla losów całego spotkania były dwa asy serwisowe Grzegorza Boćka z rzędu w końcówce drugiego seta przy prowadzeniu warszawiaków 23:20.

Obaj rozgrywający popisywali się swoimi wybitnymi umiejętnościami i bardzo dużo korzystali ze swoich środkowych, każdy posłał do nich mniej więcej jedną czwartą wszystkich piłek, co jest o wiele więcej niż przeciętnie. I wszyscy czterej środkowi doskonale wywiązywali się z tego zadania, różnica pojawiała się dopiero w drugim elemencie ich gry, czyli bloku. Łukasz Wiśniewski i Patryk Czarnowski w sumie mają na koncie 5 bloków, a Bartłomiej Lemański i Jakub Kowalczyk 3.

Skrzydłowi funkcjonowali podobnie w obu ekipach, ze średnią skutecznością w ataku między 40 a 50 procent. Na niekorzyść warszawiaków można zaliczyć kilka więcej błędów w ataku.

Największa z tych drobnych różnic pomiędzy drużynami jest w kontrach. Obie ekipy sporo piłek podbijały i doskonale ustawiały się w obronie, jednak skuteczność wykończenia tych kontr była istotnie wyższa po stronie gości. Mieli lepszą organizację gry z piłek sytuacyjnych i dzięki temu zdobyli aż sześć punktów więcej w ten sposób.