Tauron MKS - Atom: Jedno wielkie "gdyby"

Z perspektywy kibica na świetny mecz w Hali Centrum złożyły się równie dobre występy drużyn z Dąbrowy Górniczej i Sopotu. Statystyki pozwalają dostrzec, co zaważyło na wygranej Atomówek.

Michał Kaczmarczyk

Gdyby Tauron MKS Dąbrowa Górnicza potrafił wykorzystać swoją oczywistą przewagę w drugim secie, gdyby Magdalena Damaske przy stanie 22:20 dla gospodyń trzykrotnie nie zmusiła swoją zagrywką do błędu Dejy McClendon i Katarzyny Urban, gdyby Karolina Różycka nie poderwała swoich koleżanek do walki w bardzo niekorzystnej sytuacji w czwartym secie, gdyby Rebecca Pavan miała nieco więcej pewności siebie w ostatnich wymianach tie-breaka i nie wybiła prostej piłki dwa metry za linię boczną... Po tak szalonym spotkaniu można znaleźć wiele pretekstów do gdybania, za to jedna rzecz jest pewna: było to chyba najciekawsze widowisko w dąbrowskiej Hali Centrum w obecnym sezonie, a wszystko rozstrzygnęło się w pojedynczych aktach odwagi lub bojaźni.

Zagłębiowski zespół poza trzecim setem stanowił dla rywala żądnego rewanżu za spotkanie w Elblągu godnego oponenta i nawet jeżeli nie zawsze Sanja Popović (19 punktów w trzech setach) potrafiła znaleźć sposób na przebicie się przez blok Atomówek, to siatkarki Taurona MKS-u radziły sobie z nadzwyczaj aktywną obroną wicemistrza kraju sprytem. Karolina Różycka (10 pkt., 33 proc. skuteczności) preferowała obijanie bloku lub znajdowanie luk między nim a antenką, natomiast Micha Hancock zaskarbiła sobie sympatię kibiców brawurą w przepychankach na siatce. Jedna z nich zakończyła się zaskoczeniem Brittnee Cooper i triumfem w pierwszym, chyba najlepszym sportowo secie tego meczu.

Same statystyki podpowiadają, że w sobotę wygrała drużyna dokładniejsza, przede wszystkim w serwisach. Proporcja zagrywek zepsutych i punktowych po stronie kadry Juana Manuela Serramalery wygląda mizernie, natomiast Atomówki aż siedmiokrotnie zmusiły swoją byłą koleżankę klubową McClendon do kapitulacji po zagraniach Klaudii Kaczorowskiej, Zuzanny Efimienko i wspomnianej Damaske (po 3 asy).  Co z tego, że w drugiej partii dąbrowianki wręcz miażdżyły przeciwnika w ataku (45 do 19 procent!), skoro oddały mu jednocześnie za darmo aż 10 punktów, a w całym meczu aż 36.

Nie był to mecz bloków: najlepsze środkowe obu ekip, Maja Tokarska i Kamila Ganszczyk nie odgrywały kluczowych ról na parkiecie, w przeciwieństwie do MVP Katarzyny Zaroślińskiej (28 pkt., 41 proc., skuteczności, 2 asy i 2 bloki). Jej występ najlepiej określa widowisko w Dąbrowie Górniczej: było ono ofensywne, dynamiczne, nastawione na ryzyko i dlatego atrakcyjne dla obserwatorów.