Łuczniczka Bydgoszcz - Indykpol AZS Olsztyn: Miejscowi bliżej dziewiątego miejsca

W czwartek w ramach pierwszego meczu o dziewiąte miejsce w PlusLidze bydgoszczanie podjęli siatkarzy Indykpolu AZS Olsztyn. Po pierwszym secie, wygranym na przewagi, gospodarze poszli za ciosem i pokonali rywali 3:0.

Szymon Łożyński

W pierwszym meczu o dziewiąte miejsce pomiędzy Łuczniczką Bydgoszcz i Indykpolem AZS-em Olsztyn Piotr Makowski dość niespodziewanie oddelegował do kwadratu dla rezerwowych Jakuba Jarosza. Na parkiecie miejsce dotychczas podstawowego atakującego Łuczniczki zajął Łukasz Wiese.

Do tej pory rezerwowy zawodnik bydgoszczan był jednym z bohaterów miejscowych w pierwszej odsłonie meczu. Partia rozstrzygnęła się po walce na przewagi, mimo że olsztynianie po świetnych zagrywkach Mikko Oivanena prowadzili już w niej 24:20. Gospodarze obronili jednak pierwszego setbola, a w kolejnej akcji w polu zagrywki pojawił się Wiese. Po serwisach atakującego olsztynianie nie byli w stanie wyprowadzić skutecznej akcji i po kilku minutach sami musieli bronić piłki setowej (24:25). Ostatecznie miejscowi wykorzystali trzecią okazję do skończenia partii za sprawą efektywnego bloku Wojciecha Jurkiewicza. Obok środkowego i Wiese bardzo dobrze na siatce prezentował się także Michał Ruciak.

Udana końcówka premierowego seta podbudowała bydgoszczan. W drugiej partii siatkarze drużyny z województwa kujawsko-pomorskiego zagrali bardzo skutecznie w bloku. W kilku akcjach rywale tylko bezradnie rozkładali ręce po kolejnych "czapach" zawodników Łuczniczki. Indywidualnie w bloku wyróżniali się Jurkiewicz, Grzegorz Kosok i Murilo Radke. Olsztynianie jedyny zryw w tej partii zanotowali od stanu 7:11, kiedy znaleźli sposób na blok przeciwników i doprowadzili do remisu po 13. W tym momencie o czas poprosił Piotr Makowski. Reprymenda od szkoleniowca podziałała na jego podopiecznych, ponieważ w końcówce seta bydgoszczanie znów postawili na siatce ścianę nie do przejścia i mogli cieszyć się z wiktorii 25:20.
W dwóch pierwszych setach Wojciech Jurkiewicz i Grzegorz Kosok łącznie osiem razy zapunktowali w bloku W dwóch pierwszych setach Wojciech Jurkiewicz i Grzegorz Kosok łącznie osiem razy zapunktowali w bloku
Trzecią odsłonę spotkania w podstawowym składzie akademików rozpoczął Marcin Waliński. Były przyjmujący Łuczniczki, mimo kilku skutecznych prób w ataku, nie odmienił na tyle gry przyjezdnych, by mecz potrwał dłużej niż trzy sety. W tej partii wyróżniającym się graczem po stronie gospodarzy był Kevin Klinkenberg. Belg skutecznie atakował z lewego skrzydła. Z kolei na siatce nadal efektywnie w bloku prezentowali się Jurkiewicz i Kosok. Na drugiej przerwie technicznej bydgoszczanie prowadzili 16:12 i do stanu 23:18 kontrolowali przebieg wydarzeń na parkiecie. Od tego momentu miejscowi mieli spore problemy z przyjęciem zagrywki, co goście szybko wykorzystali (23:23). Ostatecznie zwycięsko z tego seta i całego meczu wyszli jednak siatkarze Łuczniczki. Techniczny atak Wiese i pojedynczy blok Klinkenberga przesądził o triumfie miejscowych 25:23 i 3:0.

Rewanżowe starcie pomiędzy oboma zespołami zaplanowano na 20 kwietnia o godzinie 18:00 w Olsztynie. Jeśli gospodarze wygrają, wówczas rozstrzygające o dziewiątej pozycji spotkanie odbędzie się 21 kwietnia, także o godzinie 18:00.

Łuczniczka Bydgoszcz - Indykpol AZS Olsztyn 3:0 (28:26, 25:20, 25:23)

Stan rywalizacji (do dwóch zwycięstw): 1-0

Łuczniczka: Klinkenberg, Radke, Wiese, Jurkiewicz, Ruciak, Kosok, Żurek (libero) oraz Wolański, Jarosz

Indykpol: Bednorz, Woicki, Oivanen, Koelewijn, Stoilović, Zniszczoł, Potera (libero) oraz Bieńkowski, Adamajtis, Waliński

MVP: Łukasz Wiese (Łuczniczka Bydgoszcz)