Rewolucji w siatkówce ciąg dalszy. Zmiana systemu rozgrywek PlusLigi

W sobotę w Łodzi prezesi klubów zaakceptowali zmiany w PlusLidze zaproponowane przez włodarzy PLPS. W rywalizacji siatkarzy, podobnie jak u siatkarek, o mistrzostwie Polski może zadecydować tzw. złoty set.

Szymon Łożyński
W sezonie 2016/2017 w sezonie zasadniczym PlusLigi weźmie udział aż szesnaście drużyn. Do elity dołączyły dwa zespoły z pierwszej ligi, które spełniły wymagania sportowe, organizacyjne i pozytywnie przeszły audyt: Espadon Szczecin i GKS Katowice.

Męska liga, na wzór Orlen Ligi, także została otwarta, a tym samym drużyny z niższej klasy rozgrywkowej mają szansę awansować do niej sportowo. Na koniec najbliższego sezonu między najsłabszą drużyną PlusLigi, a pierwszą drużyną z pierwszej ligi, która spełni wymogi sportowe i organizacyjne aby awansować do elity, zostanie rozegrany baraż.

Od sezonu 2017/2018 dwa najsłabsze zespoły z PlusLigi automatycznie spadną do pierwszej ligi. Z kolei czternasta drużyna z PlusLigi o pozostanie w najwyższej klasie rozgrywkowej walczyć będzie z pierwszym zespołem pierwszej ligi, który spełni wymogi sportowe i organizacyjne. Od sezonu 2018/2019 PlusLiga będzie składała się znów z czternastu zespołów.

Do zmian dojdzie także w systemie przeprowadzenia rozgrywek. W walce o medale w play-off drużyny nie będą grały, jak do tej pory, do trzech zwycięstw. O zwycięstwie w parze, podobnie jak w play-off Ligi Mistrzów, zadecyduje dwumecz. Przy równej ilości punktów po dwóch meczach (trzy oczka za zwycięstwo 3:0 lub 3:1, dwa punkty za triumf 3:2 i jedno "oczko" za porażkę 2:3), zostanie rozegrany tzw. złoty set do 15 punktów.

Szczegółowy format rozgrywek PlusLigi w sezonie 2016/2017:

1) Runda zasadnicza będzie składać się z 30 kolejek (każdy zespół zagra ze sobą mecz i rewanż)
2) Walka o medale w play-off rozpocznie się od razu od półfinałów (pierwszy zespół z czwartym i drugi z trzecim po rundzie zasadniczej)
3) W półfinale oraz w meczach o brąz i złoto o zwycięstwie w parze decyduje dwumecz, a przy równej ilości punktów tzw. złoty set
4) O miejsca 5-16 zespoły będą rywalizowały w parach (piąty z szóstym, siódmy z ósmym, itd.) w dwumeczu, a przy równej ilości punktów w tzw. złotym secie