LŚ 2016: Polacy przerwali fatalną passę!

Reprezentacja Polski pokonała Francję 3:2 w pierwszym meczu grupy J podczas Final Six Ligi Światowej 2016, kończąc bardzo niekorzystną serię spotkań z tym rywalem.

Wiktor Gumiński
PAP / Stanisław Rozpędzik

Polacy odnieśli poprzednie zwycięstwo nad Francuzami w Lidze Światowej aż 9 lat temu! Wtedy to, podczas Final Six w Katowicach, wygrali 3:2. Kolejne trzy spotkania obu ekip w ramach tych rozgrywek także kończyły się tie-breakami, ale zawsze lepsi okazywali się w nich przeciwnicy.

Tak było podczas fazy interkontynentalnej w 2013, kiedy to nasi zawodnicy dwukrotnie polegli na francuskiej ziemi - w Rouen i Toulouse. Identycznym rozstrzygnięciem zakończył się też półfinałowy bój podczas turnieju finałowego w 2015 roku, kiedy w piątym secie Francja triumfowała 17:15.

Ostatnie dwie konfrontacje polsko-francuskie odbyły się kilka tygodni temu, na przełomie czerwca i lipca. Najpierw w Łodzi Biało-Czerwoni polegli 0:3, a tydzień później w Nancy 1:3.

Podczas Final Six w Krakowie również ich położenie wyglądało już nieciekawie. Pierwsze dwa sety padły łupem Francuzów, ale po powrocie z 10-minutowej przerwy Polacy pokazali charakter i odwrócili losy widowiska, tym samym przerywając passę pięciu kolejnych porażek w Lidze Światowej z rodakami trenera Stephane'a Antigi.

Historia meczów Polska - Francja w Lidze Światowej (lata 2007-2016):

11.07.2007 r., Katowice: Polska - Francja 3:2 (38:36, 19:25, 21:25, 25:21, 15:11)

21.06.2013 r., Rouen: Francja - Polska 3:2 (25:23, 21:25, 22:25, 25:21, 15:11)

23.06.2013 r., Toulouse: Francja - Polska 3:2 (25:21, 23:25, 25:20, 21:25, 15:13)

18.07.2015 r., Rio de Janeiro: Francja - Polska 3:2 (25:23, 25:23, 19:25, 22:25, 17:15)

26.06.2016 r., Łódź: Polska - Francja 0:3 (28:30, 20:25, 29:31)

02.07.2016 r., Nancy: Francja - Polska 3:1 (22:25, 30:28, 25:22, 25:19)

13.07.2016 r., Kraków: Polska - Francja 3:2 (21:25, 17:25, 25:17, 28:26, 15:12)

Pomóż nam ulepszać nasze serwisy - odpowiedz na kilka pytań.