KMŚ siatkarek: historyczne osiągnięcie gospodarzy. Znamy półfinalistów

Ostatni dzień fazy grupowej turnieju w Manili upłynął pod znakiem histerii, jaka zapanowała wśród Filipińczyków po urwaniu przez lokalną drużynę seta słynnemu Eczacibasi Stambuł.

Michał Kaczmarczyk
Kibiców zgromadzonych w Mall of Asia Arena raczej nie obchodziło to, że słynny turecki zespół wyszedł na mecz z reprezentacją ligi PSL w rezerwowym składzie i raczej stronił od wrzucania piątego biegu na parkiecie. Kiedy po serii zagrywek Alyji Santiago gospodynie wyrównały w trzeciej partii (22:22), a potem sprawnie zakończyły tę odsłonę meczu na swoją korzyść, w hali zapanowało szaleństwo. Nikogo już nie obchodził czwarty, wyraźnie wygrany przez Eczacibasi set.

- W ten sposób tworzymy przyszłość filipińskiej siatkówki. Jeszcze dziesięć czy dwadzieścia lat temu coś takiego byłoby nie do pomyślenia - mówił na pomeczowej konferencji uradowany trener ekipy PSL, Serb Branislav Moro. Emocje, jakie dostarczył jego zespół lokalnym fanom siatkówki, nie zmienią faktu, że pozostaje mu jedynie walka o piąte miejsce, a jej pierwszym etapem będzie starcie z Hisamitsu Springs, drużyną Mai Tokarskiej.

W pierwszym piątkowym spotkaniu Vakifbank Stambuł dopełnił formalności w meczu z tajskim Bangkok Glass, ale i tak ze względu na porażkę z Volero Zurych nie znalazł się na pierwszym miejscu w grupie. To oznacza, że w półfinale turnieju dojdzie do derbów Stambułu, natomiast szwajcarski potentat pod wodzą Zorana Terzicia powalczy o prawo gry w finale z Pomi Casalmaggiore, ostatnim triumfatorem Ligi Mistrzyń.

Wyniki:

VakifBank Stambuł - Bangkok Glass 3:0 (25:19, 25:23, 25:18)

PSL-F2 Logistics Manila - Eczacibasi Vitra Stambuł 1:3 (17:25, 17:25, 25:23, 14:15)